Home Rok Życia KonsekrowanegoRok Życia Konsekrowanego na świecie Rok dedykowany Życiu Konsekrowanemu

Rok dedykowany Życiu Konsekrowanemu

Redakcja

W piątek 31.01.2014 r. w Auli Jana Pawła II w siedzibie Konferencji Prasowych przy Stolicy Świętej odbyła się konferencja prasowa, podczas której Kard. J. Braz de Aviz, Prefekt Kongregacji do spraw Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Sekretarz tejże Kongregacji, Abp J. R. Carballo OFM zaprezentowali kalendarz, inicjatywy oraz cele związane z ogłoszeniem roku 2015 Rokiem Życia Konsekrowanego.

Ks. Kardynał wyjaśnił, iż wybór właśnie 2015 roku związany jest z 50-leciem Soboru Watykańskiego II, a szczególnie z ogłoszeniem Dekretu o odnowie Życia Zakonnego Perfectae caritatis (21.11.1965-2015).

Obchody te mają potrójny cel: wspomnieć z wdzięcznością czas od Soboru Watykańskiego II aż do naszych dni; przyjąć z nadzieją wyzwania na przyszłość; żyć dniem dzisiejszym z pasją i poświęceniem. Prefekt wyraził również nadzieję, że obchody Roku Życia Konsekrowanego odbywać się będą we współpracy z Unią Wyższych Przełożonych Zakonnych Zakonów Męskich (USG ) jak również Międzynarodową Unią Przełożonych Zakonów Żeńskich (UIGS​​) w kontekście formacji ciągłej.

Sekretarz Kongregacji dodał, iż zwróci się ona z prośbą do Ojca Św. Franciszka, aby zechciał osobiście otworzyć obchody Roku Życia Konsekrowanego w październiku br. w rocznicę ogłoszenia Konstytucji Soborowej Lumen gentium i zamknąć je 21.11.1965 r. w dniu 50 rocznicy ogłoszenia Soborowego Dekretu Perfectae caritatis.

Bardziej szczegółowo mówiąc, otwarcie Roku Życia Konsekrowanego miałoby się odbyć pod przewodnictwem Papieża Franciszka podczas Mszy Św. w Bazylice Św. Piotra w dniu 21.11.2014 r., czyli w dniu ogłoszonym jako Międzynarodowy Dzień Pro orantibus; w listopadzie 2014 miałaby się odbyć Generalne Zgromadzenie Kongregacji CIVCSVA na temat: “Nowość życia konsekrowanego od Soboru Watykańskiego II“; a zakończenie planowane jest na 21.11.2015 r. w Bazylice Św. Piotra, również podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Papieża Franciszka.

W ramach obchodów Roku życia Konsekrowanego planowane są także w Rzymie międzynarodowe spotkania: • Spotkanie młodych zakonników i zakonnic: nowicjuszy, profesów czasowych i profesów wieczystych do 10 lat po złożeniu profesji; • Spotkanie dla Formatorów; • Międzynarodowy Kongres Teologii Życia Konsekrowanego zorganizowany przez Kongregację CIVCSVA, Unię Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich (USG) i Zakonów Żeńskich (UISG) we współpracy z Papieskimi Uniwersytetami na temat: “Odnowa Życia Konsekrowanego w świetle Soboru Watykańskiego II – perspektywy na przyszłość“; • Międzynarodowa Wystawa: “Życie Konsekrowane w historii ludzkiej“; • Sympozjum na temat zarządzania przez osoby zakonne dobrami ekonomicznymi i majątkami (8-9.03.2015, Antonianum w Rzymie); • Łańcuch modlitwy pomiędzy klasztorami klauzurowymi.

Kongregacja zobowiązuje się ponadto do publikowania okolicznościowego kwartalnego pisma na temat życia konsekrowanego. Pierwszy numer pisma “Radujcie się” ukaże się 2 lutego br. i poświęcony będzie nauczaniu Papieża Franciszka.

Abp Carballo poinformował, iż Ojciec Święty zlecił Kongregacji przygotowanie następujących dokumentów: • we współpracy z Kongregacją Biskupów – rewizja Dokumentu Mutuae relations, o relacji pomiędzy Biskupami i Zakonnikami w  Kościele; • Aktualizacja Instrukcji Verbi Sponsa o autonomii, klauzurze i formacji Zakonów Kontemplacyjnych; • Opracowanie dokumentu poświęconego o życiu i misji osób zakonnych i świeckich; • Wytyczne dotyczące zarządzania dobrami Instytutów życia Konsekrowanego; • Nowa Konstytucja Apostolska o życiu kontemplacyjnym, która zastąpiłaby Dokument Sponsa Christi, podpisany przez Papieża Piusa XII w 1950 r.

Na zakończenie Sekretarz Kongregacji zachęcił Konferencje poszczególnych Zakonów oraz Unie Wyższych Przełożonych Zakonnych, aby przygotowali program obchodów Roku Życia Konsekrowanego, jak również podpowiedzieli co można byłoby uczynić, aby wspomniany Rok Życia Konsekrowanego przeżywany był rzeczywiście jako szczególny “czas łaski“.

Za: Fraternitas – marzec 2014 (nr 209)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda