Home Wiadomości 1 lipca rozpocznie się Wielki Odpust Tuchowski

1 lipca rozpocznie się Wielki Odpust Tuchowski

Redakcja

1 lipca w Tuchowie rozpocznie się Wielki Odpust ku czci Matki Bożej. Do 9 lipca przed cudownym obrazem będą modlić się m.in. rodziny, strażacy, żołnierze, leśnicy, członkowie Rodziny Radia Maryja i  Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, samorządowcy oraz kolejarze.

Rok temu podczas odpustu do Tuchowa przybyło ponad 70 tys. pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy.

„Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła” to hasło, które będzie towarzyszyć tegorocznemu Wielkiemu Odpustowi. Codziennie w sanktuarium, którym opiekują się redemptoryści będą sprawowane Msze Święte o godz. 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 15.00 i 18.30.

2 lipca podczas Wieczoru Maryjnego z programem słowno-muzycznym wystąpią  bracia klerycy wraz z osobami świeckimi. Natomiast w nocy z 5 na 6 lipca od godz. 21.00 do 24.00 odbędzie się czuwanie dla młodzieży, które rozpocznie się koncertem zespołu „Love Story”, a zakończy uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem o. Janusza Soka, prowincjała Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Każdego dnia o godzinie 6.30 pielgrzymi będą mogli uczestniczyć  w śpiewie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, czy nieszporach o godzinie 18.00. Stałym punktem każdego dnia będzie także m.in. koronka do Bożego Miłosierdzia o godzinie 14.45 i różaniec na dróżkach o godz. 16.30.

Odpust rozpocznie się 1 lipca o 17.30, pielgrzymką strażaków i orkiestr dętych. 4 lipca o godzinie 15.00 sprawowana będzie Msza Święta z udziałem Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, która transmitowana będzie przez Radio Maryja. Natomiast 7 lipca odbędzie się pielgrzymka ludzi pracy, osób pracujących za granicą i bezrobotnych, którą będzie można usłyszeć za pośrednictwem RDN Małopolska.

Po modlitwie przed obrazem Matki Bożej, wierni będą mogli zwiedzać  muzeum misyjne  i etnograficzne.

Można tam zobaczyć m.in. zabytkowe urządzenia rolnicze i gospodarstwa domowego. Każdego roku, nie tylko przez najmłodszych oblegana jest ruchoma szopka. Tradycją Wielkiego Odpustu są barwne kramy, na których można kupić odpustowe cukierki  i mnóstwo zabawek.

Szczegółowy program odpustu znajduje na stronie sanktuarium: www.klasztor.tuchow.pl.

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w południowo–wschodniej Polsce. W latach 1530-1540 jeden z opatów tynieckich podarował tuchowskiemu kościołowi obraz Matki Bożej. Przedstawia on Maryję trzymającą na lewym ręku Dzieciątko Jezus. Pierwsze wzmianki na temat obrazu pochodzą  z 1597 r. Obraz maryjny został koronowany 2 października 1904 r. przez ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej bp. Leona Wałęgę.

Rok temu podczas Wielkiego Odpustu bp Andrzej Jeż, ordynariusz tarnowski dokonał uroczystej intronizacji relikwii bł. Jana Pawła II w tuchowskiej bazylice.

Za: br. Jerzy Krywult CSsR

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda