Home Wiadomości 101. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

101. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Redakcja

Zainspirowani orędziem Papieża Franciszka członkowie Jezuickiego Centrum Społecznego „W Akcji” postanowili włączyć się w tegoroczne 101. obchody Dnia Migranta i Uchodźcy.

Zaplanowana została wystawa fotografii portretowej „Poszerzyć granicę serca”, którą będzie można obejrzeć kolejno w: Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, Parafii św. Krzyża, Parafii św. Szczepana Pierwszego Męczennika, Parafii Katedralnej Św. Michała Archanioła i Św. Floriana Męczennika, Kościele Akademickim i Parafii św. Anny.

Centralne obchody Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy odbędą się w Parafii św. Szczepana, gdzie 18 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Po Eucharystii odwiedzających wystawę czeka wspólne, międzykulturowe śpiewanie kolęd. Odbędzie się także bezpośrednie spotkanie ks. kardynała z grupą uchodźców.

Portrety, które znajdą się na wystawie zostały wykonane 21 czerwca, w Ośrodku dla Cudzoziemców na Targówku. Sesja została zrealizowana z myślą o osobach, które będąc zazwyczaj bohaterami dramatycznych reportaży, nigdy nie miały okazji otrzymania profesjonalnej rodzinnej fotografii. Autorkami zdjęć kobiet i dzieci są Edyta Leszczak i Ola Przybora, do dyspozycji pań była profesjonalna wizażystka, Izabela Krukowska.

Tegoroczne obchody zainspirowane są w dużej mierze wypowiedzią Papieża Franciszka, według którego „Misją Kościoła, będącego pielgrzymem na ziemi i matką wszystkich, jest zatem kochać Jezusa Chrystusa, czcić Go i kochać zwłaszcza w ludziach najuboższych i opuszczonych; do nich należą niewątpliwie migranci i uchodźcy”.

Sesja wpisuje się w strategię działań Jezuickiego Centrum Społecznego „W Akcji”, które na co dzień wspiera uchodźców przebywających w Polsce, organizuje wolontariat zagraniczny oraz wspiera misje katolickie. W ramach pomocy uchodźcom Centrum od trzech lat prowadzi dzienny ośrodek dla uchodźców. Aktualnie z pomocy Centrum korzysta blisko 60. cudzoziemców.

Za: www.jezuici.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda