Home Wiadomości 150. rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej

150. rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej

Redakcja

150 rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej17 kwietnia 2015 roku przypada 150. rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej (1865–1939) – wielkiej kobiety, Polki, zakonnicy, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (szarych urszulanek).

Obchody jubileuszowe przewidziane są w najbliższych miesiącach w wielu miastach w Polsce i w innych krajach.

Główne uroczystości będą miały miejsce 17 kwietnia w Pniewach koło Poznania. Przed południem w sanktuarium św. Urszuli odbędzie się sympozjum nt. „Święta Urszula Ledóchowska – kobieta w Kościele i w społeczeństwie”, zorganizowane przez szare urszulanki oraz Katedrę Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, z udziałem prelegentów z kilku ośrodków naukowych. Mszy św. o godz. 17.00 przewodniczył będzie bp Zdzisław Fortuniak z Poznania. Spodziewany jest liczny napływ pielgrzymów do sanktuarium, nie tylko w kwietniu.

Akcenty jubileuszowe będzie miała także Msza św. transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia z bazyliki św. Krzyża w Warszawie w niedzielę 19 kwietnia o godz. 9.00, sprawowana przez abpa Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Tego samego dnia odbędą się jubileuszowe celebracje w kilku miastach, m.in. w Poznaniu, z udziałem abpa Stanisława Gądeckiego, i w Łodzi, z udziałem abpa Marka Jędraszewskiego, a także np. w Polskiej Misji Katolickiej w Monachium.

Kolejne uroczystości będą miały miejsce zwłaszcza w okolicy 29 maja – wspomnienia liturgicznego św. Urszuli. Tego dnia Mszę św. w Warszawie celebrował będzie kard. Kazimierz Nycz. Wcześniej, 24 maja, abp Henryk Hoser przewodniczył będzie Eucharystii w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie, natomiast w Częstochowie obchody jubileuszowe z udziałem abpa Wacława Depo planowane są 31 maja.

Przewidziane są uroczystości jubileuszowe także w Loosdorf w Austrii – miejscu urodzenia św. Urszuli, w Czarnym Borze pod Wilnem – gdzie do dziś prężnie działa polska szkoła, założona przed drugą wojną przez św. Urszulę, w Kopenhadze oraz we wszystkich krajach, w których żyją dziś szare urszulanki.

Do ważniejszych akcentów obchodów jubileuszu należała będzie uroczystość przekazania relikwii św. Urszuli do Świątyni Opatrzności Bożej, planowana na 14 października – święto Komisji Edukacji Narodowej.

Nie tylko celebracje liturgiczne służyć będą przypomnieniu i uczczeniu św. Urszuli. Świadectwem żywego kultu Świętej są różnorodne pomysły, takie jak Bieg św. Urszuli w Pniewach, konkurs piosenki religijnej w Lublinie czy koncert poetycko-muzyczny w Warszawie według scenariusza Wiesława Komasy. Jubileusz 150-lecia urodzin św. Urszuli zaakcentowany został licznymi publikacjami książkowymi, przygotowanymi zwłaszcza przez Wydawnictwo PROMIC i Edycję św. Pawła.

Szczegóły znaleźć można na stronie www.urszulanki.pl.

Święta Urszula (Julia) Ledóchowska urodziła się w Austrii, dokąd jej rodzina trafiła po powstaniu listopadowym. Mając 21 lat, wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie. W latach 1907–1914 działała w Rosji, a następnie w Szwecji i Danii, podejmując różnorodną działalność ewangelizacyjną, pedagogiczną i patriotyczną. W 1920 roku wróciła z petersburską wspólnotą urszulanek do Polski i założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Pociągała ludzi do Boga żarliwością wiary i miłości, pokorną prostotą, słoneczną dobrocią. Brała aktywny udział w życiu religijnym, kulturalnym i społecznym kraju. Posyłała szare urszulanki do najuboższych i najtrudniejszych środowisk. Zmarła w Rzymie. W 1989 roku jej ciało zostało sprowadzone do Polski i złożone w sanktuarium w Pniewach koło Poznania.

Św. Jan Paweł II, kanonizując ją w 2003 roku, powiedział o niej: „wiedziała, że dla człowieka wierzącego każde, na­wet najmniejsze wydarzenie staje się okazją do realizowania planów Bożych. To, co zwyczajne, czyni­ła nadzwyczajnym, codzienne zmieniała w ponadczasowe; to, co przyziemne, czyniła świętym”. W liturgii wspominana jest 29 maja.

Dziś nadal działa wiele dobra jako mistrzyni życia duchowego, wzór dla pedagogów, mądra, zaangażowana patriotka… Jest patronką kościołów, szkół i przedszkoli, archidiecezji poznańskiej, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, miasta Sieradza, drużyn harcerskich i innych instytucji, organizacji lub grup. Skutecznie wstawia się u Boga w sprawach ludzi, którzy proszą ją o pomoc.

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego pracuje obecnie w 14 krajach (Argentynie, Białorusi, Boliwii, Brazylii, Filipinach, Finlandii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Polsce, Rosji, Tanzanii, Ukrainie i we Włoszech), na 5 kontynentach.

Za: www.episkopat.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda