150. rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej

150 rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej17 kwietnia 2015 roku przypada 150. rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej (1865–1939) – wielkiej kobiety, Polki, zakonnicy, założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (szarych urszulanek).

Obchody jubileuszowe przewidziane są w najbliższych miesiącach w wielu miastach w Polsce i w innych krajach.

Główne uroczystości będą miały miejsce 17 kwietnia w Pniewach koło Poznania. Przed południem w sanktuarium św. Urszuli odbędzie się sympozjum nt. „Święta Urszula Ledóchowska – kobieta w Kościele i w społeczeństwie”, zorganizowane przez szare urszulanki oraz Katedrę Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, z udziałem prelegentów z kilku ośrodków naukowych. Mszy św. o godz. 17.00 przewodniczył będzie bp Zdzisław Fortuniak z Poznania. Spodziewany jest liczny napływ pielgrzymów do sanktuarium, nie tylko w kwietniu.

Akcenty jubileuszowe będzie miała także Msza św. transmitowana przez Program 1 Polskiego Radia z bazyliki św. Krzyża w Warszawie w niedzielę 19 kwietnia o godz. 9.00, sprawowana przez abpa Wojciecha Polaka, prymasa Polski. Tego samego dnia odbędą się jubileuszowe celebracje w kilku miastach, m.in. w Poznaniu, z udziałem abpa Stanisława Gądeckiego, i w Łodzi, z udziałem abpa Marka Jędraszewskiego, a także np. w Polskiej Misji Katolickiej w Monachium.

Kolejne uroczystości będą miały miejsce zwłaszcza w okolicy 29 maja – wspomnienia liturgicznego św. Urszuli. Tego dnia Mszę św. w Warszawie celebrował będzie kard. Kazimierz Nycz. Wcześniej, 24 maja, abp Henryk Hoser przewodniczył będzie Eucharystii w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie, natomiast w Częstochowie obchody jubileuszowe z udziałem abpa Wacława Depo planowane są 31 maja.

Przewidziane są uroczystości jubileuszowe także w Loosdorf w Austrii – miejscu urodzenia św. Urszuli, w Czarnym Borze pod Wilnem – gdzie do dziś prężnie działa polska szkoła, założona przed drugą wojną przez św. Urszulę, w Kopenhadze oraz we wszystkich krajach, w których żyją dziś szare urszulanki.

Do ważniejszych akcentów obchodów jubileuszu należała będzie uroczystość przekazania relikwii św. Urszuli do Świątyni Opatrzności Bożej, planowana na 14 października – święto Komisji Edukacji Narodowej.

Nie tylko celebracje liturgiczne służyć będą przypomnieniu i uczczeniu św. Urszuli. Świadectwem żywego kultu Świętej są różnorodne pomysły, takie jak Bieg św. Urszuli w Pniewach, konkurs piosenki religijnej w Lublinie czy koncert poetycko-muzyczny w Warszawie według scenariusza Wiesława Komasy. Jubileusz 150-lecia urodzin św. Urszuli zaakcentowany został licznymi publikacjami książkowymi, przygotowanymi zwłaszcza przez Wydawnictwo PROMIC i Edycję św. Pawła.

Szczegóły znaleźć można na stronie www.urszulanki.pl.

Święta Urszula (Julia) Ledóchowska urodziła się w Austrii, dokąd jej rodzina trafiła po powstaniu listopadowym. Mając 21 lat, wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie. W latach 1907–1914 działała w Rosji, a następnie w Szwecji i Danii, podejmując różnorodną działalność ewangelizacyjną, pedagogiczną i patriotyczną. W 1920 roku wróciła z petersburską wspólnotą urszulanek do Polski i założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Pociągała ludzi do Boga żarliwością wiary i miłości, pokorną prostotą, słoneczną dobrocią. Brała aktywny udział w życiu religijnym, kulturalnym i społecznym kraju. Posyłała szare urszulanki do najuboższych i najtrudniejszych środowisk. Zmarła w Rzymie. W 1989 roku jej ciało zostało sprowadzone do Polski i złożone w sanktuarium w Pniewach koło Poznania.

Św. Jan Paweł II, kanonizując ją w 2003 roku, powiedział o niej: „wiedziała, że dla człowieka wierzącego każde, na­wet najmniejsze wydarzenie staje się okazją do realizowania planów Bożych. To, co zwyczajne, czyni­ła nadzwyczajnym, codzienne zmieniała w ponadczasowe; to, co przyziemne, czyniła świętym”. W liturgii wspominana jest 29 maja.

Dziś nadal działa wiele dobra jako mistrzyni życia duchowego, wzór dla pedagogów, mądra, zaangażowana patriotka… Jest patronką kościołów, szkół i przedszkoli, archidiecezji poznańskiej, Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, miasta Sieradza, drużyn harcerskich i innych instytucji, organizacji lub grup. Skutecznie wstawia się u Boga w sprawach ludzi, którzy proszą ją o pomoc.

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego pracuje obecnie w 14 krajach (Argentynie, Białorusi, Boliwii, Brazylii, Filipinach, Finlandii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Polsce, Rosji, Tanzanii, Ukrainie i we Włoszech), na 5 kontynentach.

Za: www.episkopat.pl.