Home Wiadomości Zaproszenie na dominikańską pielgrzymkę

Zaproszenie na dominikańską pielgrzymkę

Redakcja

Trwają zapisy do Grupy Dominikańskiej, która 3 sierpnia wyruszy z Lublina w ramach Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Do udziału w pielgrzymowaniu ojcowie dominikanie zapraszają zwłaszcza osoby wątpiące i niewierzące z całej Polski.

Wszyscy uczestnicy grupy dominikańskiej, oznaczonej numerem 19. i nazywanej „Peleryną”, otrzymują białe chusty z tetry na głowę, a na jej przedzie niesione są biało-czarne chorągwie, które nawiązują do koloru noszonych przez dominikanów habitów.

Pielgrzymka, którą organizuje Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie, trwa 12 dni, a jej uczestnicy śpią pod namiotami. Oprócz codziennej Eucharystii, pątnicy uczestniczą też w jutrzni i nieszporach, a także w dyskusjach na tematy wiary.

W przypadającą 8 sierpnia uroczystość Świętego Dominika, który w XIII wieku założył Zakon Kaznodziejski, uczestniczący w pielgrzymce dominikanie celebrują liturgię w sanktuarium na Świętym Krzyżu. Dzień wcześniej zaś mają tam uroczystą wigilię, na którą przybywa tradycyjnie przeor lubelskich dominikanów z koszem smakołyków.

Do udziału w pielgrzymce można zapisać się na stronie: www.da.lublin.dominikanie.pl albo po każdej mszy świętej w niedzielę przed lubelską bazyliką dominikanów. Informacje o XXXV Jubileuszowej Lubelskiej Pielgrzymce na Jasną Górę znajdują się na stronie: www.pielgrzymka.lublin.pl.

Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę zainicjował ponad 30 lat temu legendarny dominikański duszpasterz akademicki, o. Ludwik Wiśniewski.

Później opiekę nad nią przejęła archidiecezja lubelska. Jednak o. Wiśniewski sprawuje honorowy patronat nad pielgrzymką i co roku odwiedza pątników na trasie. Grupie dominikańskiej towarzyszy też zabytkowy krzyż, który o. Wiśniewski zabrał na pierwszą Lubelską Pieszą Pielgrzymkę.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda