Home Wiadomości 35 rocznica odrodzenia paulistów w Polsce

35 rocznica odrodzenia paulistów w Polsce

Redakcja

22 lutego 1978 roku miało miejsce odrodzenie Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce. Pierwsi pauliści przybyli do naszego kraju już w 1934 roku, dokładnie dwadzieścia lat po założeniu zgromadzenia przez bł. ks. Jakuba Alberionego we Włoszech.

Niestety okres dyktatury komunistycznej w powojennej Polsce, zmusił paulistów do opuszczenia naszego kraju.

Z okazji 35 rocznicy odrodzenia paulistów na ziemiach polskich, przełożony regionalny Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce ks. Bogusław Zeman, wystosował do polskich zakonników specjalny list.


Alfonso Cavite, Filipiny, 22 lutego 2013 r.

Drodzy Bracia,

pozdrawiam wszystkich z gorących Filipin w dniu 35. rocznicy odrodzenia Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce. Do moich pozdrowień i życzeń dołączają się pozostali uczestnicy Interkapituły, z Przełożonym Generalnym ks. Silvio Sassim na czele.

W tym dniu z wdzięcznością wspominamy wszystkich, którzy przyczynili się do powrotu naszego Zgromadzenia nad Wisłę. Jest wśród nich przede wszystkim ks. Innocenzo Dante, który pozostanie w naszej historii jako opatrznościowe narzędzie w ręku Boga. Niech dobry Bóg wynagradza mu swoimi laskami wszelkie dobro dla nas uczynione.

Pozdrawiam serdecznie ks. Ryszarda M. Tomaszewskiego i ks. Henryka S. Sznurkowskiego, których wstąpienie do postulatu było pierwszym formalnym aktem odradzającej się wspólnoty i wyznaczyło historyczny moment jej ponownego zaistnienia w Polsce. Dziękuję im i życzę nieustannego wzrastania ku pełni, jakiej Boski Mistrz dla nich pragnie.

Wspominamy zaangażowanie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, szczególnie s. Bernardety i s. Hieronimy, życzliwość abpa Bronisława Dąbrowskiego i innych hierarchów Kościoła polskiego oraz wszystkich, którzy dołożyli wszelkich starań, by charyzmat paulistów na nowo rozkwitał w naszej Ojczyźnie.

W tym jubileuszowym dniu nie możemy pominąć także naszych Braci, którzy położyli pierwsze i najgłębsze podwaliny pod naszą obecność w Polsce: ks. Robaldo, ks. Ravinę, ks. Ricolfiego, br. Brignonego. To oni, posłuszni woli bł. Jakuba Alberionego, naszego Założyciela, przybyli do Polski, by już w 1934 r. zaszczepić tutaj charyzmat pauliński. W naszym wdzięcznym wspomnieniu dołącza do nich ks. Józef Alojzy Łabędź. Dzięki nim możemy dziś mówić o  odrodzeniu Zgromadzenia na naszych ziemiach. Niech Bogu będą dzięki za te wszystkie Osoby i ich dzieło, za ich opatrznościowe miejsce w naszej historii!

Drodzy Bracia, z tej radosnej okazji życzę wszystkim głębokiej radości z otrzymanego od Boga powołania i niegasnącego pragnienia życia dla chwały Boga i pokoju ludzi. Niech nasza obecność w Polsce przyczyni się do rozkwitu przepojonej Ewangelią kultury komunikacji i niech wielu Polaków dzięki świadectwu naszego życia i apostolstwu, jakie pełnimy, odnajdzie w Jezusie Mistrza, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Z modlitewną pamięcią

ks. Bogusław Zeman SSP
Przełożony regionalny Towarzystwa Świętego Pawła w Polsce

Za: www.paulus.org.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda