Home Wiadomości 350 lat Kamedułów w Wigrach

350 lat Kamedułów w Wigrach

Redakcja

Zakładali wsie i osady, tworzyli liczne zakłady przemysłowe, uprawiali ziemię, a także zajmowali się handlem.

W tym roku mija 350 lat od przybycia na ziemię suwalską włoskich mnichów Kamedułów. Ich wkład w rozwój tego regionu Polski jest nieoceniony. Z tej okazji zaplanowano wiele uroczystości i imprez, z maratonem kajakowym włącznie.

Pokamedulski klasztor w Wigrach jest jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Polski i Europy. Wpisany jest do rejestru zabytków, posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną, religijną oraz naukową. Jak podają przekazy historyczne, to właśnie modlitwa za ojczyznę stała u samych początków Wigier i stanowiła duchowy fundament tego miejsca.

– W XVII wieku Polskę trapiły różne nieszczęścia. Wiemy dobrze z historii Polski, że był to przede wszystkim Potop Szwedzki, ale także wojna z Turcją. Z tego powodu Jan Kazimierz prosił Kamedułów, aby tutaj przybyli, aby modlili się o odwrócenie wszystkich klęsk, które nękają Polskę, a także, żeby modlili się w intencji króla i Kameduli przybyli tutaj w 1668 r. i byli aż do roku 1800 –mówi ks. Łukasz Kordowski.

Kameduli w Suwalszczyznę wpisali się ogromnym dorobkiem. Przy pomocy sprowadzonych do Wigier włoskich architektów i specjalistów, zaczęli zakładać wsie i osady, tworzyli cegielnie, młyny, tartaki. Zyski zaś czerpali z rolnictwa.

– Ogromna ich rola, ogromny ich wkład w życie, oczywiście duchowe Kościoła, tych terenów. Wypełnili prośbę króla Jana, ale także ogromna ich rola kulturotwórcza i gospodarcza. Rozwinęli i gospodarkę tych terenów, ale także i rozwinęli miejscowości, m.in. została założona osada, którą dobrze znamy dzisiaj – jest to miasto Suwałki – dodaje ks. Łukasz Kordowski.

Obecnie pokamedulski zespół klasztorny nosi nazwę Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji. Kompleks jest w całości udostępniony pielgrzymom oraz zwiedzającym, którzy mogą tu nie tylko poznać jego niezwykłą historię, ale także oddać się modlitwie – mówi ks. Jacek Nogowski z Fundacji Wigry Pro.

– Dzisiaj klasztor pełni funkcję także taką wypoczynkową, turystyczną, ale także ma bazę rekolekcyjną. Przypomnijmy, że jesteśmy na szlaku miłosierdzia do Ostrej Bramy. Jesteśmy na szlaku także św. Jakuba. Mamy dwa szlaki papieskie. Także każdy tu może znaleźć coś dla siebie, może się zatrzymać, może pomedytować, odpocząć, ale także w grupie zorganizowanej przeżyć dobre, duchowe rekolekcje – zaznacza ks. Jacek Nogowski.

W związku z jubileuszem przybycia Kamedułów nad Wigry przygotowane zostały liczne wydarzenia rocznicowe.

– Rozpoczynamy 1 maja. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, którzy mają ten wolny dzień, aby przybyć 1 maja na godz. 9.00. Najpierw będzie sesja naukowa, o 12.00 będzie Msza św., po Mszy św. pobłogosławienie dwóch nowych budynków, a potem będziemy mieli jeszcze popołudniowe atrakcje wigierskie: jeśli ktoś będzie miał siłę, może wsiąść na kajak – mówi ks. Jacek Nogowski.

Za: radiomaryja.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda