Home Wiadomości 120 lat parafii Bożego Ciała w Buffalo

120 lat parafii Bożego Ciała w Buffalo

Redakcja

W niedzielę, 22 kwietnia br. parafia Bożego Ciała w Buffalo (USA) obchodziła jubileusz 120-lecia powstania.

W słoneczne przedpołudnie, o godz. 10.00, rozpoczęła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem proboszcza parafii o. Michała Czyżewskiego, OSPPE. Eucharystię koncelebrowali również o. Mark Kreis OSPPE, z parafii pw. św. Rozalii w Chicago oraz o. Karol Kołodziejski OFM Conv. z Hooverville. O. Kołodziejski był ostatnim franciszkańskim proboszczem w tej parafii.

W kazaniu o. Karol przypomniał początki parafii oraz pierwszego proboszcza o. Hiacynta Fudzińskiego. Zachęcił wiernych do głębszego zaangażowania w życie parafialne i modlitwy w intencji dzielnicy, w której zmniejsza się ilość katolików.

Paulini przejęli parafię i kościół pod wezwaniem Bożego Ciała w Buffalo, NY w 2004 roku. Do 2003 roku jej gospodarzami byli franciszkanie konwentualni. Parafię założył o. Hiacynt Fudziński OFM Conv w 1898 roku. Skromny drewniany kościółek szybko zastąpiono murowanym trzypiętrowym budynkiem, w którym na pierwszym piętrze znajdował się kościół, na drugim szkoła, a na trzecim sala parafialna. Ze względu na szybko rosnącą liczbę polskich imigrantów w 1900 roku otwarto nowy kompleks tzn. parafię, konwent i kościół, który ostatecznie ukończony i poświęcony został 13 czerwca 1909 roku. Kompleks ten wpisany został w 2007 roku na listę narodowych zabytków (National Register of Historic Places).

Wyniosła architektura dużego kościoła z dwoma wieżami zbudowanego z piaskowca, który może pomieścić 1650 osób, jest dobrze widoczna we wschodniej części Buffalo. To tam właśnie głównie skupiali się Polacy już od lat 70. XIX wieku. Pierwsza parafia i kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika powstała tutaj w 1873 roku. Jest ona nazywana „matką polskich kościołów w Buffalo, NY”, ponieważ dała impuls do zakładania kolejnych. W sumie w Buffalo było siedem kościołów rzymskokatolickich zbudowanych przez polskich imigrantów.

„Należę do parafii od 1969 roku – wspomina Zbigniew Wilkosz – Większość mojego życia jest związana z parafią Bożego Ciała, przeżywałem tutaj ważne wydarzenia religijne i rodzinne. Od najmłodszych lat służyłem jako ministrant przy ołtarzu, kiedy posługiwali tu Ojcowie Franciszkanie. Jestem wdzięczny Panu Bogu, że parafia wciąż jest miejscem, gdzie wierni otrzymują łaski poprzez sakramenty i umacniają swoją wiarę. Szczególny czas w moim życiu modlitewnym to sobotnia nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej”.

„Moja rodzina, żona, cztery córki, syn i teściowa, pochodzi z Afryki, z Kongo. Jesteśmy uchodźcami – relacjonuje Theogene Mutuimama – Przybyliśmy do Buffalo w 2015 roku, i od tego czasu należymy do parafii Bożego Ciała. Zostaliśmy przyjęci do tej wspólnoty z wielką serdecznością, i za to jestem bardzo wdzięczny proboszczowi i parafianom. Pragnę prosić, by Bóg błogosławił całej naszej wspólnocie w tym wyjątkowym czasie, kiedy obchodzimy jubileusz 120-lecia parafii”.

W uroczystości wzięli udział parafianie, lokalna Polonia oraz goście, których historia życia związana jest z tą parafią. Oprawę muzyczną podczas liturgii przygotowała i poprowadziła Mary Palmer wraz chórem parafialnym. Zaśpiewali pieśni w języku angielskim i polskim. Na zakończenie liturgii został odmówiony akt oddania parafii Niepokalanemu Sercu Maryi.

o. Michał Czyżewski, paulin
Buffalo, NY

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda