430 lat jezuitów u św. Barbary

Z okazji jubileuszu 430-lecia (1583-2013) przekazania kościoła św. Barbary Jezuitom na krakowskim Małym Rynku, zapraszamy na uroczysty koncert Exultate Jubilate, który odbędzie się 8.12. o godz. 16:45.

430 lat temu, w obecności przedstawicieli władz miejskich, w imieniu nowych właścicieli klucze do kościoła odebrał legat papieski Antonio Possevino, jezuita, główny negocjator w zabiegach o pozyskanie kościoła św. Barbary dla Jezuitów.

Po objęciu na własność kościoła, jezuici przystąpili do jego odnowienia i wyposażenia w nowe sprzęty liturgiczne. pobielono ściany, sporządzono nowe ławki ,konfesjonały, ambonę i oszklono okna. Już w lipcu 1584 roku kościół wyglądał jak nowy. W latach 1583 – 1612 jezuici zakupili trzy pobliskie gotyckie kamienice mieszczańskie, które przebudowali w roku 1615 na dom zakonny (obecnie Mały Rynek 8). Kolejna przebudowa domu została przeprowadzona wraz z przebudową kościoła w latach 1683-1687.

Podczas koncertu będzie można usłyszeć utwory takich wirtuozów jak: Bach, Gounod, Mascagni, Titelouze czy Mozart, w wykonaniu Joanny Trafas (sopran) oraz Krzysztofa Siewkowskiego (organy).

Organizatorzy serdecznie zapraszają.

  • Strona WWW kościoła Św. Barbary [TUTAJ]
  • Strona na Facebook’u [TUTAJ]

Za: www.jezuici.pl.