Home Wiadomości 75 lat Radia Niepokalanów minie dokładnie 08 grudnia 2013 r.

75 lat Radia Niepokalanów minie dokładnie 08 grudnia 2013 r.

Redakcja

Choć główne uroczystości odbyły się w maju tego roku, dokładna rocznica – 75 – lecia Radia Niepokalanów, przypada 8 grudnia.

8 grudnia, czyli w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. To nie przypadek! Św. Maksymilian Kolbe, zakładając Niepokalanów na cześć Maryi, nie mógł wybrać innej daty na emisję pierwszej audycji w Radiu, które miało szerzyć kult nie tyle samego Niepokalanowa, co jego Patronki.

Dzisiaj, jak mówi o. Damian Karczmar – dyrektor Stacji, misja Radia Niepokalanów wcale się nie zmieniła. Cele prowadzonej przez niego Rozgłośni, są takie same, jak za czasów św. Maksymiliana.

Przypomnijmy –  w roku 2013 Radio Niepokalanów świętowało także 18 lat od swojej reaktywacji, która nastąpiła w 1995 roku. Z tego też powodu rok 2013 był szczególny dla najstarszej katolickiej Rozgłośni w Polsce.

Podwójnemu jubileuszowi Radia Niepokalanów towarzyszyło wiele inicjatyw, które udało się zrealizować, dzięki życzliwym ludziom, wsparciu samorządów oraz zaangażowaniu radiowego Zespołu. Do najważniejszych działań, związanych z jubileuszem, należy zaliczyć:

Warto odnotować, że w głównych (majowych) uroczystościach udział wzięli m.in. prowincjałowie trzech franciszkańskich prowincji; kapłani zakonni i diecezjalni z różnych diecezji Polski oraz licznie zgromadzeni dyrektorzy katolickich rozgłośni w Polsce. Obecni byli także marszałkowie województw mazowieckiego i łódzkiego – Adam Struzik oraz Witold Stępień, a także wójtowie, burmistrzowie, prezydenci oraz starości, urzędujący na terenie wymienionych wyżej województw.

Patronat honorowy nad obchodami sprawowali abp Wacław Depo – metropolita częstochowski – przewodniczący Rady ds. Środków Masowego Przekazu KEP oraz abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki.

Jubileusz RN odbił się szerokim echem w mediach. Dzięki naszym patronom honorowym, zaprzyjaźnionym z nami samorządom i patronom medialnym oraz wielu życzliwym ludziom, informacja o Radiu Niepokalanów, a tym samym o Niepokalanowie i świętym Maksymilianie, dotarła do wielu osób.

Podczas głównej uroczystości jubileuszowej, która odbyła się 12 maja w Niepokalanowie dyrektor rozgłośni oraz jej pracownicy odebrali z rąk Adama Struzika – Marszałka Województwa Mazowieckiego, dyplomy za zasługi oraz zaangażowanie w działania na rzecz Radia Niepokalanów.

To wszystko pozwala nam sądzić, że Radio Niepokalanów jest Rozgłośnią ważną i cenioną nie tylko przez Słuchaczy, ale także przez władze kościelne i samorządowe z całej Polski.

Za: Malwina Szymańska

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda