Home Wiadomości 5. Pielgrzymka Narodowa Węgrów

5. Pielgrzymka Narodowa Węgrów

Redakcja

Pielgrzymka Narodowa Węgrów5. Pielgrzymka Narodowa Węgrów trwa na Jasnej Górze w dniach 23-24 czerwca. Przyjechało ok. 900 osób. Oprócz Węgrów mieszkających w swoim kraju, przybyli również Węgrzy z Rumunii i ze Słowacji.

Obecni są: bp Tamás József z Siedmiogrodu; bp János Székely, biskup pomocniczy archidiecezji Esztergom-Budapest; o. Urbán Erik, kustosz sanktuarium maryjnego w Csiksomlyó. Do pielgrzymów dołączyć ma także kard. Péter Erdő, Prymas Węgier, arcybiskup ostrzyhomsko-budapesztański, a także konfrater Zakonu Paulinów, który jutro odprawi Mszę św. przed Cudownym Obrazem.

Celem pielgrzymki jest wskazanie, że Polskę i Węgry łączy wiele, a przede wszystkim: wiara katolicka, historia i dzieje zakonu paulińskiego, który powstał na Węgrzech i przywędrował stamtąd do Polski.

„Bardzo ważna jest dla nas przyjaźń polsko-węgierska, dlatego na początku w ogóle zaczynaliśmy tę pielgrzymkę, a druga sprawa, że tutaj na Jasnej Górze prosimy Matkę Bożą, aby pomagała naszemu narodowi. Bardzo ważne jest dla nas razem się modlić z Polakami, bo zawsze szanowaliśmy w historii naród polski, najbardziej szanowaliśmy jego wiarę. My teraz mamy też dużo problemów w kraju, Polacy chyba też mają tutaj, ale myślę, że jeżeli wspólnie modlimy się, Pan Bóg da nam pomoc” – mówi o. Botond Bátor, paulin z Węgier.

„Bardzo znaczące dla nas jest spotkanie dwóch narodów, i dwóch ważnych miejsc pielgrzymkowych jak Jasna Góra i Csiksomlyó” – podkreśla bp Tamás József z Siedmiogrodu. To właśnie na terenie Siedmiogrodu w Rumunii znajduje się sanktuarium maryjne narodu węgierskiego w Csiksomlyó. Kult Matki Bożej w tym miejscu sięga roku 1567 r., kiedy to w darze wdzięczności dla Maryi za ocalenie wiary Węgrzy składają śluby wytrwania w wierze ojców.

„My jesteśmy dwukrotnie mniejszością, mniejszością narodową i wiary, i dla nas zawsze przyjazd tutaj jest wzmacniający. Stąd wracamy napełnieni siłą i Duchem Świętym – mówi bp Tamás József w imieniu pielgrzymów mieszkających na terenie Rumunii – Modlitwa tutaj wzmacnia naszą wiarę”.

Specjalnie dla pielgrzymów organizowany jest 15-wagonowy pociąg. Węgrzy przybywają także do Częstochowy autokarami. „Pociąg nosi nazwę ‘Pociąg Czarnej Madonny’. Pielgrzymujemy do Matki Bożej i przyjaźń z Nią oraz uczenie się od narodu polskiego wiary, jest głównym mottem naszej modlitwy. Każdy z nas nosi na szyi żółtą chustę z hasłem: ‘Trzymajmy się razem, bądźmy razem’” – opowiada ks. Zmijan Béla. „Węgrzy uczą się od Polaków wiary – podkreśla kapłan – I wiary, zaangażowania i miłości do Kościoła im trochę zazdroszczą. Dla wielu ludzi przyjazd tutaj jest napełnieniem sił duchowych”.

Pielgrzymka rozpoczęła się we wtorek o godz. 9.00 uroczystym, procesyjnym wejściem do Kaplicy Matki Bożej. Pielgrzymów powitał w języku węgierskim przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra: „Drodzy Księża Biskupi, kapłani, klerycy, osoby życia konsekrowanego, z wielką radością witam Was na Jasnej Górze. To jest szczególne miejsce na mapie kulturalnej i religijnej Polski, gdzie całe nasze życie przynosimy do Matki Najświętszej, do której prowadzą wszystkie nasze drogi. Tu potrafimy spotkać się z Jej matczynym spojrzeniem. Ona, Czarna Madonna często pomaga nam w rozpoczynaniu życia na nowo, w jego przemianie, w odnajdywaniu nowych dróg. Tu, do błogosławionej Dziewicy Maryi, przynosimy całe nasze życie, i spotykamy się z Jej troskliwym spojrzeniem. Z wielką radością zapraszam Was wszystkich, drodzy Pielgrzymi Węgierscy, w tajemnice Jasnej Góry i do duchowej odnowy”.

W tym roku pielgrzymi ofiarowali w darze ornat z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej i napisem „Dziękujemy” po polsku i węgiersku. U dołu szaty zostało wyhaftowane także godło Polski. O godz. 9.30 w bazylice jasnogórskiej została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Tamás József ubrany w nowo podarowany ornat. Podczas Eucharystii zostały odśpiewane pieśni „Czarna Madonna” i „Boże coś Polskę”.

Następnie pielgrzymi przeszli na Wały jasnogórskie i modlili się przy Figurze Bł. Euzebiusza. Po południu zaplanowano: spotkanie w Sali o. Kordeckiego, o godz. 20.00 Różaniec, a o godz. 21.00 Apel Jasnogórski, któremu przewodniczyć będzie bp Tamás József, a po Apelu czuwanie.

Jutro tj. w środę, o godz. 11.30 nastąpi złożenie wieńców pod Epitafium Smoleńskim. W południe przed Cudownym Obrazem zostanie odprawiona Msza św., której przewodniczyć będzie kard. Péter Erdő, Prymas Węgier i arcybiskup ostrzyhomsko-budapesztański, a także konfrater Zakonu Paulinów.

W ramach pielgrzymki będzie miał miejsce Koncert Nadzwyczajny Chóru Cecyliańskiego Katedry w Vác i Scholi Cantorum Katedry w Vác. Wystąpią soliści: Havasi Katalin, Fitos Mónika, Dézsi Bernadett, Havasi József. Przy organach zasiądzie Pálmai Árpád. Dyrygować będzie Varga László. W programie utwory epoki renesansu, baroku oraz romantyzmu. Koncert rozpocznie się w środę, 24 czerwca o godz. 17.00 w jasnogórskiej bazylice. Wstęp wolny.

Pierwsza pielgrzymka odbyła się w 2011 roku, kiedy to na Jasnej Górze Węgrzy symbolicznie przekazali Polakom przewodnictwo w UE. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Dziękujemy”. Bp János Székely powiedział wtedy: „Przybyliśmy, by złożyć podziękowanie za tysiąc lat naszej przyjaźni polsko-węgierskiej, za tysiąc lat, które tyle błogosławieństwa przyniosło dla naszych narodów”. Na zakończenie apelowej modlitwy zostało złożone wotum dla Jasnej Góry – ryngraf, w którego wnętrzu umieszczono godło węgierskie, podtrzymywane przez dwa anioły, oraz napis w dwóch językach „Dziękujemy”.

W czasie drugiej pielgrzymki w 2012 r. na Bastionie św. Barbary odbyło się poświęcenie figury bł. Euzebiusza, założyciela paulinów w XIII wieku na Węgrzech. Figura była kolejnym darem dla jasnogórskiego sanktuarium. Nazwana została „Studnią Bł. Euzebiusza – Przyjaźni Polsko-Węgierskiej”.

Podczas trzeciej pielgrzymki w 2013 roku Węgrzy ofiarowali częstochowskiemu sanktuarium kopię figury Matki Bożej z Csiksomlyó.

W zeszłym roku Węgrzy przekazali dla Jasnej Góry tablicę pamiątkową z prośbą o umieszczenie jej przy Studni Bł. Euzebiusza z napisem: Dzięki składają uczestnicy Węgierskiej Kolejowej Pielgrzymki do Czarnej Madonny 23-26.06.2014 r.

Program 5. Pielgrzymki Narodowej Węgrów:

23 czerwca, wtorek

godz. 9.00 – Uroczyste wejście przez środek + modlitwa, powitanie – o. przeor Marian Waligóra, przekazanie ornatu i tablicy pamiątkowej
godz. 9.30 – Msza św., Bazylika, śpiewa Chór św. Cecylii
godz. 11.15 – Modlitwa przy Figurze Bł. Euzebiusza, Bastion św. Barbary
godz. 15.00-17.00 – Spotkanie, Sala o. Kordeckiego
godz. 20.00 – Różaniec
godz. 21.00 – Apel Jasnogórski – bp Tamás József, transmisja do Bazyliki, po Apelu czuwanie

24 czerwca, środa

godz. 9.00-10.00 – spotkanie, Sala o. Kordeckiego
godz. 11.30 – złożenie wieńców pod Epitafium Smoleńskim
godz. 12.00 – Msza św., kard. Péter Erdő, Kaplica Matki Bożej
godz. 16.00 – Droga Krzyżowa, Szczyt
godz. 17.00 – Koncert Nadzwyczajny Chóru Cecyliańskiego Katedry w Vác i Scholi Cantorum Katedry w Vác, soliści: Havasi Katalin, Fitos Mónika, Dézsi Bernadett, Havasi József; organy: Pálmai Árpád, dyrygent: Varga László. W programie utwory epoki renesansu, baroku oraz romantyzmu. Wstęp wolny
godz. 20.00 – Modlitwa, Kaplica Matki Bożej
godz. 21.00 – Apel Jasnogórski, kard. Péter Erdő

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn, dr

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda