Home Wiadomości Peru. O męczennikach franciszkańskich u salezjanów

Peru. O męczennikach franciszkańskich u salezjanów

Redakcja

www.franciszkanie.pl„Nasi Męczennicy” – pod takim tytułem odbyło się spotkanie poświęcone trzem kapłanom misjonarzom, pierwszym błogosławionym męczennikom w Peru, o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu OFMConv., o. Michałowi Tomaszkowi OFMConv. i o. Alessandro Dordi

w sobotnie popołudnie 20 czerwca bieżącego roku, w auli Parafii „Maryi Wspomożycielki” w Limie.

Organizatorami byli Bracia Mniejsi Konwentualni „Franciszkanie”, Zgromadzenie Salezjanów oraz Stowarzyszenie Rodzin Peruwiańsko – Polskich «Dom Polski». Pomocą w realizacji tego wydarzenia służyli wolontariusze z salezjańskiego Ośrodka „Don Bosco” dla chłopców z ulicy oraz sami młodzieńcy.

W trakcie spotkania wyświetlono film dokumentalny „Bracia Męczennicy” pozwalający zapoznać się widzom z życiem franciszkanów przed wstąpieniem do Zakonu jak również z okresem ich formacji seminaryjnej, pierwszych lat kapłaństwa i już samego pobytu w Peru na misjonarskich szlakach w Pariacoto, w diecezji Chimbote. Świadectwa bezpośrednich świadków ich życia wywarły głębokie wrażenie na uczestnikach spotkania.

W przerwie, podczas której miał miejsce poczęstunek można było podzielić się opiniami na temat filmu, natomiast po niej obyła się prelekcja o. Dariusza Mazurka OFMConv, której celem było wyjaśnienie procedury procesu beatyfikacyjnego, ukazanie różnic między sługą Bożym, błogosławionym, a świętym, zapoznanie słuchaczy przynajmniej w minimalnym zakresie z teologią męczeństwa na przestrzeni wieków i w różnych kontekstach geograficznych oraz zaproszenie na ceremonię beatyfikacji kapłanów męczenników. Prelegent podzielił się też informacjami na temat księdza Sandro mniej znanego w kręgach rodziny franciszkańskiej i wśród Polaków, choćby z tego powodu, że był prezbiterem diecezji Bergamo we Włoszech.

Uwieńczeniem tego na wskroś multimedialnego wydarzenia, była prezentacja zdjęć ilustrujących posługę misjonarską naszych bohaterów. Jej muzycznym tłem natomiast był specjalnie napisany na uroczystości beatyfikacyjne hymn, którego refren ma to do siebie, że łatwo zapada w serce: „Oni tutaj są, świadkowie nadziei; ich krew wypełniła kwiatami mój kraj…”.

Wokół Zbyszka, Michała i Sandro, tego wieczoru zgromadziło się około 120 osób: Pan Konsul z Ambasady RP Konrad Kiedrzyński z żoną, rodziny polsko-peruwiańskie, wierni z parafii „Matki Bożej Bolesnej” obsługiwanej przez franciszkanów, siostry zakonne, młodzież związana z salezjanami oraz ci, których poza zaproszeniem przywiodło pragnienie poznania życia i okoliczności śmierci świadków Jezusa Chrystusa w peruwiańskich Andach.

fr. Dariusz Mazurek OFM Conv

Za: www.franciszkanie.pl.

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda