Home Wiadomości Abp Bruno Forte na inauguracji roku akademickiego w WSKSiM w Toruniu

Abp Bruno Forte na inauguracji roku akademickiego w WSKSiM w Toruniu

Redakcja

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zainaugurowano nowy rok akademicki. Uczelnia wkracza już w XIV rok swojej działalności.

Honorowym gościem uroczystości był ks. abp Bruno Forte, ordynariusz archidiecezji Chieti-Vasto, sekretarz specjalny Synodu Biskupów nt. rodziny. W auli toruńskiej uczelni przewodniczył on Mszy św.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. ks. bp Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej; ks. bp Wiesław Mering, pasterz diecezji włocławskiej; ks. bp Stanisław Stefanek z diecezji łomżyńskiej; o. Janusz Sok CSsR, przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów; rektor WSKSiM o dr Zdzisław Klafka CSsR, a także grono wykładowców, parlamentarzyści i studenci.

Mówi się – nie bez powodu – że połowy dokonał ten, kto dobrze rozpoczął – powiedział ks. bp Andrzej Suski na początku Mszy św.

– Rozpocząć dobrze, to znaczy rozpocząć z namysłem, świadomością celów i środków. Rozpocząć z zaangażowaniem, a nade wszystko rozpocząć z Panem Bogiem, z zaufaniem do Jego Opatrzności. Tak właśnie rozpoczęło się dzieło Radia Maryja i wszystkie inne dzieła powstałe przy tej rozgłośni, także i ta szkoła. Dlatego nowy rok akademicki w WSKSiM w Toruniu rozpoczynamy z Panem Bogiem uroczystą liturgią, w której będziemy upraszać dary Ducha Świętego dla wszystkich członków tej akademickiej społeczności – mówił ks. bp Andrzej Suski.

Ks. abp Bruno Forte przypomniał w homilii, że zaczynając od Torunia i Mikołaja Kopernika, świat się zmienił, ponieważ wiemy, że ziemia kręci się wokół słońca, a nie na odwrót. To od Torunia świat też może kontynuować swoją zmianę dzięki waszej wierze i dzięki mocy waszej miłości i nadziei – powiedział Ksiądz Arcybiskup.

– Żyć w obecności Boga, w nieustannym dialogu złożonym ze słuchania, z wołania i z pośrednictwa. To jest warunek, aby w dziś wpleść obietnicę jutra i uprzedzić w czasie coś z piękna wieczności. Życie chrześcijańskie albo żywi się modlitwą, albo go nie ma. To dla was przede wszystkim, tych którzy jesteście powołani do mediów, jest to zasada podstawowa waszej posługi – zaznaczył ks. abp Bruno Forte.

Ks. abp Bruno Forte zachęcał do życia w Kościele, na jego służbie, zjednoczenia w Chrystusie, w żywej relacji zasłuchania i uwielbienia wobec Boga – hojnie obdarzając innych tym, co sami darmo otrzymaliśmy.

– Każda służba w Kościele: od pasterzy do pracowników dzieł charytatywnych, od katechistów do naukowców i wykładowców teologii winna być inspirowana logiką daru. Przyjmować z pokorą charyzmaty, również wy eksperci telewizji, sieci. To wszystko musi być inspirowane logiką daru. Dla naśladujących Nauczyciela jest to wezwanie, od którego żaden uczeń nie powinien się uchylać – mówił ks. abp Bruno Forte.

Ksiądz Arcybiskup wygłosił także wykład inauguracyjny pt. „Ewangelia rodziny: pragnienie, dar i wyzwania”. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Wykład inauguracyjny ks. abp. Bruno Forte

(Radio Maryja)

Za: www.redemptor.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda