Abp Gądecki: św. Dominik potrafił odczytać znaki czasu

Dominikanie - 800 latWśród zakonów żebrzących, które powstawały na początku XIII wieku, poczesne miejsce zajmuje Zakon Kaznodziejski, którego założyciel − św. Dominik Guzman − potrafił w inteligentny sposób odczytać znaki czasu − zauważył w homilii abp Stanisław Gądecki.

W kościele Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu 7 listopada, w dzień Wszystkich Świętych Dominikańskich, metropolita poznański zainaugurował jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego.

Uroczysta liturgia rozpoczęła się na progu dominikańskiego kościoła zapaleniem świecy jubileuszowej, odczytaniem fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza o rozesłaniu apostołów, ulubionej Ewangelii św. Dominika, oraz od odczytania słowa ojca generała dominikanów.

– Św. Dominik chciał głosić jedność. Jego przekonanie o tym płynęło z wizji Piotra i Pawła. Od Pawła wziął pismo, objawienie i jedność dzieci Bożych. Piotr wyposażył go w to wszystko, co potrzebne, aby wyruszyć. Dominik wyruszył więc i zostawił otwarte drzwi. To jest właśnie jubileusz naszego zakonu − napisał w przesłaniu na obchody jubileuszowe o. Bruno Cadoré OP, obecny generał dominikanów i 86. następca św. Dominika.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę w homilii, że założyciel Zakonu Kaznodziejskiego przypomniał, że „Kościół jest autentycznym miejscem obecności Ewangelii, że głęboka więź z Kościołem i papieżem między jest źródłem siły i świadectwa chrześcijańskiego”.

− Zakon Kaznodziejski jako swój cel podstawowy wybrał głoszenie Ewangelii w jej prostocie i głębi − zaznaczył abp Gądecki.

Przywołując historię zakonu, metropolita poznański zwrócił uwagę, że członkowie założonego przez św. Dominika zakonu nie tylko zrezygnowali z posiadania dóbr osobistych, ale zrezygnowali także z dóbr wspólnotowych. − W ten sposób chcieli dawać świadectwo życia wstrzemięźliwego, zdając się na wyłączną ufność w Bożą Opatrzność − zaznaczył przewodniczący KEP.

Abp Gądecki przypomniał również, że dominikanie stworzyli ośrodki naukowe, dali początek systemom myślowym, wywarli wpływ na rozwój średniowiecznej myśli, a ich zapałowi towarzyszył dialog rozumu i wiary. Dzięki rezygnacji z zasady stałości miejsca, dominikanie wyruszyli do północnej Afryki, na Bliski Wschód, do północnej Europy, odnawiając dynamizm misyjny w Kościele.

Metropolita poznański zaznaczył, że dwa zakony − franciszkanie i dominikanie − zrodziły się w Kościele w XIII stuleciu, odnawiając jego młodość.

Na zakończenie liturgii przedstawiciele duszpasterstw i grup działających przy poznańskim klasztorze odebrali z rąk metropolity poznańskiego świece zapalone od świecy jubileuszowej.

Uroczystą Mszę św. zakończyło odmówienie modlitwy jubileuszowej.

Świętowanie jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego potrwa do 21 stycznia 2017 r. To całoroczne święto braci, mniszek i dominikanów świeckich, którzy tworzą wspólnie Rodzinę Dominikańską.

Dominikanie prowadzą w Poznaniu książkowe wydawnictwo „W drodze” oraz wydają renomowany miesięcznik pod tym samym tytułem. Przy klasztorze działa też kilka grup duszpasterskich, m.in. duszpasterstwa akademickie, Lednica 2000, Wspólnota św. Jacka.

Za: www.deon.pl.