Nocna modlitwa z Siostrami Pallotynkami – już od 25 lat!

Sala o. Kordeckiego. Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr PallotynekPod hasłem: „Maryja Matka Pełni Życia” odbywa się na Jasnej Górze 25. Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek. Czuwanie rozpoczęło się w sobotę, 7 listopada po południu i potrwa do niedzieli, 8 listopada.

Nad organizacją jasnogórskiego spotkania czuwa s. Consolata Majewska, pallotynka.

„Na te czuwania jeżdżę od 25 lat, a dziś jest 25. czuwanie – opowiada ks. Jan Antoł, proboszcz parafii św. Anny w Krzyszkowicach, arch. krakowska – Idea jest wspaniała, ludzie przyjeżdżają, modlą się, jest konkretny temat rozważań, są prelegenci, jest to wszystko niesamowicie przygotowane, oczywiście to zasługa sióstr pallotynek, przede wszystkim s. Consolaty, ona ma taki zmysł duszpasterski. Chwała Panu Bogu, że jest coś takiego”.

Pierwsza część czuwania zwykle przebiega w Sali o. Kordeckiego. W tym roku czas ten wypełniony jest m.in. dziękczynieniem za 25 lat czuwań, uroczystym odnowieniem przyrzeczeń Chrztu Św. oraz poświęceniem opłatków. Pielgrzymi wysłuchali także konferencji ks. Henryka Kazanieckiego, pallotyna oraz obejrzeli misterium „Z Maryją ku Pełni Życia”.

O godz. 21.00 uczestnicy czuwania zgromadzą się w Kaplicy Cudownego Obrazu na Apelu Jasnogórskim. W dalszym programie przewidziano: świadectwa i refleksje nt. rodziny, która „jest kolebką życia i prowadzi do Pełni Życia”, modlitwę o otwieranie serc na dar życia, dziękczynny Akatyst ku czci Matki Bożej, Mszę św. o północy, Różaniec. Czuwanie zakończy się o godz. 4.00 Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Współpracownicy sióstr pallotynek wykorzystują coroczne spotkanie na Jasnej Górze, aby w sanktuarium nabyć wigilijne opłatki do swoich domów. Zbierają też ofiary i dary mikołajkowe dla dzieci z Domu Dziecka prowadzonego przez siostry pallotynki w Rudniku nad Sanem.

„Siostry prowadzą dzieła, na przykład piękne dzieło Domu Dziecka w Rudniku nad Sanem, i ci, którzy tu uczestniczą – współpracownicy sióstr pallotynek wspomagają te dzieła, nie tylko modlitwą, ale również materialnie. W tej chwili siostry otwierają Dom Pogodnej Jesieni w Krakowie, i tu jest następna idea – wyjaśnia ks. Jan Antoł – A te dzieła rozwijają się”.

Charyzmatem Międzynarodowego Zgromadzeniem Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego, nazywanych od nazwiska Założyciela – św. Wincentego Pallottiego – siostrami pallotynkami, jest katechizacja w szkołach podstawowych i średnich, prowadzenie przedszkoli, praca pielęgniarek zakonnych w szpitalach, troska o chorych i samotnych, prowadzenie grup apostolskich dla młodzieży, dzieci i osób dorosłych. Szczególnym zadaniem Zgromadzenia jest praca misyjna. Siostry Pallotynki pracują w Rwandzie, Zairze, Kamerunie i Tanzanii, od niedawna także na Ukrainie, Białorusi i na Syberii.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.