Home Wiadomości Ameryka Łacińska i Karaiby: 70 lat obecności OFMConv

Ameryka Łacińska i Karaiby: 70 lat obecności OFMConv

Redakcja

OFM CONVŚwiętowanie jubileuszu 70-lecia w przypadku Zakonu, który trwa od 800 lat, wydaje się mało znaczące. A jednak, patrząc na niezmordowaną pracę naszych współbraci w ostatnich siedmiu dekadach w Ameryce Łacińskiej, doszliśmy do wniosku, że warto świętować działania ewangelizacyjne franciszkanów konwentualnych w tym obszarze świata i przybliżyć obszary działania, w których obraca się nasz Zakon.

W kontekście 70 lat od przybycia naszego Zakonu do Ameryki Łacińskiej MiReFALC (grupa naukowców franciszkanów konwentualnych w Ameryce Łacińskiej) postanowiła zorganizować upamiętniający kongres. Spotkanie odbyło się w Rio de Janeiro w Brazylii w dniach 13-17 lipca 2016 r.

Program został przygotowany perfekcyjnie, logistyka niczego nie pozostawiła przypadkowi. Całość przebiegła bardzo sprawnie i widać to było każdego dnia spotkania.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wspaniałych referatów, zarówno naszych współbraci, jak i świeckich, a nawet siostry klaryski, która na tę okazję opuściła klauzurę, by mówić do zebranych o wkładzie kobiecości we franciszkanizm. Obrady obfitowały w wiele metod naukowych, bardzo usystematyzowanych, nie zabrakło jednak wymiaru doświadczalnego, a niekiedy wręcz anegdotycznego.
Kongres stał się doskonałą okazją do krytycznego przemyślenia naszej obecności w Ameryce Łacińskiej, aby ułatwić podjęcie nowych wyzwań i określić nowe linie dzielności ewangelizacyjnej. Metodologia była dynamiczna i zróżnicowana: praca w grupach; kontakt ze światem wirtualnym; bogate momenty liturgiczne; braterska i spontaniczna rekreacja itp. Program dnia był bardzo intensywny: rozpoczynaną clebracją jutrzni i poranną Eucharystią, kończoną – nieszporami i kolacją, a wszystko w klimacie święta i wdzięczności. Granice językowe nie stanowiły żadnej przeszkody dla wzajemnej komunikacji ekspresywnej i kulturowej.

Minister generalny fr. Marco Tasca oraz jego Definitorium, którzy przybyli na kongres uczestniczyli w nim bardzo aktywnie. To samo należy powiedzieć o każdym z prowincjałów lokalnych, współbraciach, świeckich i współbraciach biskupach, z których (z Brazylii) trzech przybyło na spotkanie.

Wszyscy uczestniczyli (i przyczynili się) do prawdziwego doświadczenia braterstwa franciszkańskiego. Tym, razem była to również wspaniała okazja do podzielenia się intuicjami, ideami i propozycjami natchnionymi charyzmatycznie, które pozwolą nam rozeznać się w nowych horyzontach formacyjnych i duszpasterskich.

W czasie obrad powstały też konkretne pytania kontekstualne: Co rozumie się poprzez nowa ewangelizację w Ameryce Łacińskiej? Jakie nowe interpelacje wyłaniają się z naszych aktualnych kontekstów? Jak budować bardziej ewangeliczne i franciszkańskie świadectwo życia? Jaki obraz chcemy przekazać innym?

Podsumowując, możemy śmiało stwierdzić, że dobrze przeżyliśmy zachętę św. Franciszka: „Gdziekolwiek bracia przebywają lub się spotkają, niech się odnoszą do siebie nawzajem jak domownicy” (Reguła zatwierdzona 6,7). Ta rodzinność pozostała „dobrym smakiem” który pozostawił nam Kongres; dziękujemy za to dobremu Bogu.

To było piękne doświadczenie móc popatrzeć w przeszłość, aby przeanalizować niektóre elementy naszej pamięci historycznej i przy tej okazji uświadomić sobie wielkie zadanie, jakie na nas czeka: różne rzeczywistości Ameryki Łacińskiej i Karaibów; ich walka w drodze ku przyszłości; ich koloryt – to wszystko nadal stanowi wyzwanie do nadziei w naszym charyzmatycznym ewangelizacyjnym projekcie.
Bracia z Ameryki łacińskiej chcą odpowiedzieć opcjami i propozycjami kreatywnymi, tak jak w przeszłości, uczynili to bracia, którzy byli tutaj pionierami.

fr. Marcos Quesada

Za: www.ofmconv.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda