Home WiadomościArchiwum 100-lecie urodzin franciszkanina, męczennika z Białorusi

100-lecie urodzin franciszkanina, męczennika z Białorusi

Redakcja
Dnia 17 października, Franciszkanie Konwentualni przy parafii w Łodzi, ul. Krecia, postanowili upamiętnić męczeńską śmierć bł. o. Hermana Stępnia, franciszkanina urodzonego w Łodzi, rozstrzelanego przez hitlerowców 19.07.1943 r. w naszej parafii w Pierszajach (dzisiaj Białoruś) w wieku 33 lat.

 
Uroczystej Mszy św. wraz z poświęceniem obrazu i relikwii męczennika, przewodniczył arcybp. Władysław Ziółek, ordynariusz Łodzi. Eucharystię koncelebrowali: Asystent generalny Zakonu o. Tadeusz Świątkowski, odbywający wizytację kanoniczną Prowincji, Prowincjał Prowincji warszawskiej o. Mirosław Bartos oraz liczna grupa franciszkanów. Nowo wybudowana świątynia wypełniła się po brzegi wiernymi Parafii i okolic Łodzi, którzy pragnęli oddać hołd pierwszemu błogosławionemu urodzonemu w Łodzi.

W czerwcu 1943 r. w Iwieńcu wybuchł opór przeciw hitlerowskim najeźdźcom, a później zbrojny oddział niemiecki pojawił się w Pierszajach. OO. Herman i Achilles byli ostrzeżeni przez komendanta żandarmerii o zbliżających się do wioski wojskach.

Mogli się uratować, jednak chcieli do końca dzielić los swoich parafian; o. Herman miał powiedzieć: „gdzie są owce, tam i ich pasterz". 19 lipca 1943 r. Franciszkanie zostali zatrzymani, torturowani, a potem rozstrzelani i spaleni na skraju wioski Borowikowszczyzna. O. Herman miał wówczas 33 lata, o. Achilles był o rok młodszy.

Po zamordowaniu kapłanów, hitlerowcy oszczędzili pozostałych zatrzymanych i wysłali ich na przymusowe roboty do Niemiec.

O. Herman Stępień i o. Achilles Puchała należą do grona 108 męczenników Kościoła w Polsce z okresu II wojny światowej, beatyfikowani przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

Za: www.ofmconv.pcn.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda