100. rocznica kanonizacji św. Klemensa Marii Hofbauera

W dzień liturgicznego wspomnienia Świętego, 15. marca, na Jasnej Górze redemptoryści będą dziękować Bogu za osobę i przykład życia św. Klemensa M. Hofbauera.

O godz. 9:30 zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna w kaplicy przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Głównym celebransem i kaznodzieją będzie o. P. Chyła, wikariusz prowincjała. Apel Jasnogórski o godz. 21:00 poprowadzi o. J. Zdrzałek.

Redemptoryści zapraszają do wspólnej modlitwy w jasnogórskim sanktuarium. Msza święta i Apel Jasnogórski będą transmitowane „na żywo” za pośrednictwem Radia Maryja i TV Trwam. "Fenomen św. Klemensa – aspekty wychowacze" będzie tematem „Rozmów niedokończonych” 15. marca – w TV Trwam od 18:15; w Radiu Maryja od 21:40.
Więcej informacji na temat jubileuszu i św. Klemensa M. Hofbauera można znaleźć na stronach internetowych www.redemptor.pl

Sylwetka św. Klemensa M. Hofbauera

Święty Klemens Maria Hofbauer łączy swoją osobą i działalnością trzy kraje: Czechy, Polskę i Austrię. Urodził się 26 grudnia 1751 r. w Tasowicach na Morawach. W 1787 r. utworzył w Polsce pierwszą poza Italią placówkę Zgromadzenia Redemptorystów, założonego w 1732 r. przez św. Alfonsa Marię de Liguori. Przez 21 lat św. Klemens działał jako niestrudzony apostoł Warszawy.

Po wypędzeniu redemptorystów z Polski, w 1808 r., znalazł schronienie w Austrii, gdzie za swoją działalność zyskał sobie tytuł patrona Wiednia. Jako wytrwały pielgrzym i gorliwy głosiciel Ewangelii zmarł 15 marca 1820 r. Jego wspomnienie liturgiczne przypada więc 15 marca.

o. Grzegorz Ruszaj CSsR