Home WiadomościArchiwum 130 rocznica przybycia Ojców Białych do Tanzanii

130 rocznica przybycia Ojców Białych do Tanzanii

Redakcja

17 maja w Bagamoyo (Tanzania), miejscowości położonej 67km na północ od Dar es Salaam, miała miejsce niezwykła uroczystość. Zgromadzenia Ojców Białych i Sióstr Białych obchodziły 130 rocznicę przybycia do Afryki Wschodniej pierwszej misyjnej karawany.

Uroczystościom przewodniczył przełożony generalny Ojców Białych – o.Gerard Chabanon.Do wspólnego świętowania dołączyły się liczne rzesze świeckich i lokalnego duchowieństwa. Uroczystości rozpoczęły się od modlitw na cmentarzu w Bagamoyo, gdzie znajdują się groby pierwszych misjonarzy, którzy zmarli na afrykańskiej ziemi.

Kolejnym punktem była multimedialna prezentacja przedstawiająca początki obu Zgromadzeń oraz historię pierwszej karawany, która dotarła do wybrzeża obecnej Tanzanii w 1878 r. Głównym punktem uroczystości była Eucharystia, której przewodniczył kard. Polikarp Pengo z Dar es Salaam. Nim jednak rozpoczęła się msza św., miała miejsce barwna procesja złożona z dziesiątków śpiewaków i tancerzy przybyłych na te uroczystości z okolicznych parafii.

Homilię wygłosił nasz Generał – ojciec Gerard; uznanie zdobył fakt, iż wygłosił ją w lokalnym języku suahili. Po Eucharystii miała miejsce wspólna agape, po której wszyscy udali się na brzeg Oceanu Indyjskiego. Tam bowiem miała miejsce inscenizacja przypominająca przybycie pierwszych misjonarzy przed 130 laty.

W rolę pierwszych misjonarzy docierających do brzegu łodzią wcieliło się dwóch Ojców Białych ubranych w ghandury oraz dwie Siostry Białe ubrane w habit, jaki wówczas nosiły misjonarki. Na brzegu powitała ich grupa ciekawskich „tubylców”, która przyjęła ich serdecznie. Spektakl został przyjęty entuzjastycznie, o czym świadczyły gromkie oklaski i radosne okrzyki.

za: www.ojcowiebiali.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda