Home WiadomościArchiwum Rzym: Postępuje proces beatyfikacyjny ks. Ignacego Stuchly

Rzym: Postępuje proces beatyfikacyjny ks. Ignacego Stuchly

Redakcja

Ks. Pavel Cap, nowy wicepostulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ks. Ignacego Stuchly, salezjanina, został przedstawiony wczoraj, 1 lipca, Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Ks. Cap, który zastąpił na tym stanowisku ks. Jiriego Sedlacka, w towarzystwie pastulatora generalnego ks. Enrico dal Covolo spotkał się z sekretarzem Kongregacji arcybiskupem Michele Di Ruberto i sprawozdawcą procesu ojcem Hieronimem Fokcinskim S.I.

Specjalnym zadaniem ks. Pavela jest przygotowanie tzw. “positio”, tj. “dossier”, na bazie akt przesłuchań na szczeblu diecezjalnym, które pozwoli odpowiedzieć na główne pytanie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego: czy Sługa Boży rzeczywiście żył cnotami w sposób heroiczny.

Ks. Ignacy Stuchly, urodzony w Ołomuńcu (Morawy) 14 grudnia 1869 r., był pionierem działalności salezjańskiej w Czechosłowacji. Był pierwszym inspektorem tego okręgu. W czasie trwania jego kadencji powstało w Czechosłowacji 12 domów salezjańskich z 270 salezjanami, pochodzącymi z Czech i Moraw. Komunistyczny reżim boleśnie stłamsił dzieło przez niego stworzone. Dotknęła go choroba: stawił jej czoła po chrześcijańsku, a jego wiara nigdy nie osłabła. Zmarł 17 stycznia 1953 r. w wieku 83 lat.

Proces diecezjalny, rozpoczęty 5 marca 1993 r., został zakończony 20 stycznia 2001 r. Teraz, po różnych kolejach, proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny nabiera nowego rytmu, któremu towarzyszy odnowiony zapał.

za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda