Home WiadomościArchiwum 15 czerwca w Kanadzie rozpocznie się 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

15 czerwca w Kanadzie rozpocznie się 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny

Redakcja

"Eucharystia, Bożym Darem dla życia świata" – to hasło kongresu, na który wierni z całego świata przybędą do Québecu. Benedykt XVI przybędzie do Kanady, by sprawować "Statio Orbis", czyli Mszę Świętą zamykającą to wyjątkowe światowe wydarzenie.Z Polski – z racji odległości – przyjedzie niewielka reprezentacja, z kard. Stanisławem Dziwiszem i bp. Ryszardem Karpińskim na czele. Przewodniczący komisji liturgicznej, bp Stefan Cichy, zachęca do duchowego przeżywania kongresu w Polsce poprzez organizowanie adoracji w parafiach i wspólnotach.

Miasto Québec wybrał na miejsce 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego jeszcze papież Jan Paweł II, gdy 17 października 2004 roku otwierał w orędziu telewizyjnym z Watykanu Kongres Eucharystyczny w Guadalajarze w Meksyku i Rok Eucharystii. Kandydaturę tego miasta zgłosili miejscowi biskupi za zgodą całego Episkopatu kanadyjskiego, gdyż w 2008 roku mija 400 lat od założenia Québecu, najstarszego miasta i pierwszego biskupstwa Ameryki Północnej.

Benedykt XVI, z myślą o kongresie, wyznaczył dla Apostolstwa Modlitwy na czerwiec intencję: "Aby Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quebeku w Kanadzie pomógł lepiej rozumieć to, że Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji". Papież przybędzie do Kanady, by 22 czerwca sprawować "Statio Orbis", czyli Mszę Świętą zamykającą to wyjątkowe światowe wydarzenie.

Za aprobatą kard. Marca Quelleta, gospodarza kongresu, arcybiskupa metropolity Québecu i prymasa Kanady, ukazało się w Polsce tłumaczenie dokumentu teologicznego kongresu. "Gorąco życzę, aby tekst ten pogłębił w nas świadomość wielkości Tajemnicy Eucharystii i ożywił naszą wiarę w to Wielkie Misterium Miłości" – życzył hierarcha polskim odbiorcom dokumentu.

Tekst ten objaśnia, dlaczego kongresowi przyświeca hasło "Eucharystia, Boży dar dla życia świata", czytamy w nim: "Wyjątkowo ważnym dziś zadaniem jest przypomnienie o Bożym Darze. Współczesny świat, mimo niezwykłych postępów techniki, szczególnie w dziedzinie komunikacji, doznaje wstrząsającej próżni wewnętrznej przeżywanej w postaci nieobecności Boga. Zafascynowany własną twórczością współczesny człowiek jest skłonny zapomnieć o swym Twórcy i uznawać siebie samego za jedynego pana własnych losów. […] Najświętsza Eucharystia zawiera zasadniczą odpowiedź chrześcijaństwa na tragedię humanizmu, który zatracił odwołanie do Boga Stwórcy i Zbawcy".

Dokument rozwija niektóre aspekty nauki o Eucharystii, ze szczególnym akcentem położonym na rozumienie jej jako wielkanocnej pamiątki tajemnicy Chrystusa, podkreśla też znaczenie niedzieli jako Dnia Pańskiego.

"Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Québecu jest wielkim wydarzeniem w życiu Kościoła, pragnie przyczynić się do zachwytu cudem Eucharystii – podkreśla bp Stefan Cichy, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski. – Jest zdarzeniem mającym na celu ożywienie wiary w Jezusa i miłości do tego Jezusa, który w Eucharystii ofiaruje się za zbawienie świata i pozostaje obecny pod postaciami chleba i wina". Biskup legnicki zachęca, by duchowo łączyć się z bardzo oddalonym miejscem kongresu. Szczególną okazją ku temu mogą być organizowanie w parafiach i wspólnotach adoracje.

Jak informuje o. Dariusz Andrzejewski CSSp z Komitetu Organizacyjnego 49. MKE, udział w Kongresie zapowiedzieli dwaj biskupi z Polski: kard. Stanisław Dziwisz i bp Ryszard Karpiński, przybędą także czterej kapłani, świeckich reprezentować będzie zaledwie jedna osoba – student z Gliwic.

Po raz pierwszy w historii Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych przebieg 49. edycji tego ważnego wydarzenia będzie można na bieżąco śledzić w internecie. Relacje z kongresu w Québecu znajdą się na kościelnym portalu www.ecdq.tv.

Inicjatorką międzynarodowych spotkań eucharystycznych była osoba świecka, pani Emilie-Marie Tamisier (1834-1910). W połowie XIX wieku organizowała ona we Francji tzw. pielgrzymki eucharystyczne. Od tamtego czasu w Kościele katolickim odbyło się 48 kongresów eucharystycznych tego rodzaju. Początkowo zwoływano je zazwyczaj co roku, w okresie międzywojennym co dwa lata, a po II wojnie światowej z zasady co 4 lub 5 lat. Oprócz kongresów o charakterze międzynarodowym, organizuje się także krajowe kongresy eucharystyczne lub kongresy regionalne. W Polsce dotychczas odbyły się trzy kongresy krajowe.

Szersze informacje na www.episkopat.pl

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda