Home WiadomościArchiwum V Ogólnopolskie Czuwanie Modlitewne w Intencji Powołań

V Ogólnopolskie Czuwanie Modlitewne w Intencji Powołań

Redakcja

Eucharystia, wspólna modlitwa różańcowa i koncert ewangelizacyjny młodzieżowych zespołów złożą się na V Ogólnopolskie Czuwanie Modlitewne w Intencji Powołań. Odbędzie się ono w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej w nocy z 14 na 15 czerwca,gromadząc młodych ludzi, stojących przed decyzją wyboru drogi życiowej oraz przedstawicieli zgromadzeń zakonnych i seminariów duchownych polskich diecezji.

V Ogólnopolskie Czuwanie Modlitewne w Intencji Powołań odbędzie się w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej w nocy z 14 na 15 czerwca br. Spotkanie pod hasłem: "Bądźmy uczniami Chrystusa" rozpocznie się w sobotę o godz. 18.30. Po nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa zostanie odprawiona Eucharystia. Będzie jej przewodniczył o. Eugeniusz Augustyn, opat cystersów z Wąchocka, który wygłosi kazanie. Ok. godz. 20.30 rozpocznie się modlitwa różańcowa w kaplicy Matki Bożej Kalwaryjskiej połączona z Apelem Jasnogórskim.

– Będziemy modlić się w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI, biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne w Kościele Chrystusowym oraz w intencji młodych ludzi stojących przed wyborem drogi życiowej – mówi o. Zefiryn Mazur OFM, główny organizator spotkania.

Sanktuarium kalwaryjskie jest miejscem szczególnej modlitwy za Ojca Świętego Jana Pawła II. Tu właśnie, 7 czerwca 1979 r., Papież zwrócił się do zebranych: "…proszę, proszę, abyście się za mnie tu modlili, za życia mojego i po śmierci". Uczestnicy czuwania w intencji powołań podejmą to wołanie Jana Pawła II, będą modlić się o rychłą kanonizację Papieża.

W programie oprócz modlitwy przewidziano koncert grup młodzieżowych. Tę część spotkania nazwano "Ewangelia życiem pisana". Wystąpi zespół ewangelizacyjno-modlitewny "Rzymianie 5,5" Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, zespół młodzieżowy "JP2" ze Starego Sącza oraz zespół Wyższego Seminarium Duchownego z Kalwarii Zebrzydowskiej "San Damiano". W tej części programu będzie przedstawiana pantomima "Obecność Ducha Świętego w życiu człowieka".

Uczestnicy spotkania usłyszą nie tylko pieśni, ale i świadectwa, dotyczące odkrywania i realizowania życiowego powołania, szukania Boga i życia chrześcijańskiego. O północy odbędzie się agapa, czyli poczęstunek w atmosferze radosnego świętowania.

O godz. 1.00 w nocy rozpocznie się kolejna część modlitewna czuwania w Kalwarii. Adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzi jedno ze zgromadzeń zakonnych wraz z młodzieżą. O 2.30 na Kalwaryjskich Dróżkach zostanie odprawiona Droga Krzyżowa ze świecami. Rozważania do poszczególnych stacji i oprawę muzyczną przygotują przedstawiciele różnych stanów.

Ogólnopolskie Czuwanie Modlitewne zakończy się o poranku niedzielną Eucharystią. Mszy św. o godz. 4.30 będzie przewodniczył i Słowo Boże wygłosi ks. Wiesław Baniak SdC (guanellianin), przedstawiciel Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań.

Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w 2004 r., co roku przypada na drugą sobotę czerwca. Uczestnicy czuwań to reprezentanci kilkudziesięciu zgromadzeń zakonnych, instytutów życia apostolskiego, seminarzyści zakonni i diecezjalni, młodzież, zorganizowane grupy duszpasterskie i liczni pielgrzymi z różnych stron Polski. – Co cieszy, z roku na rok przybywa coraz więcej osób. W pierwszych czuwaniach brało udział kilkaset osób, w tamtym roku już około tysiąca – mówi o. Zefiryn. W pierwszym czuwaniu wzięli udział przedstawiciele z 17 zgromadzeń męskich i żeńskich, seminariów duchownych, instytutów życia konsekrowanego, w minionym – z 40, a na tegoroczne czuwanie przyjadą młodzi z ponad 60 grup zakonnych, seminaryjnych i duszpasterstw młodzieżowych.

Według statystyk Krajowego Duszpasterstwa Powołań w 2007 r. do seminariów diecezjalnych na pierwszy rok zgłosiło się 786 kandydatów do kapłaństwa, a do zakonnych – 292 alumnów. Do postulatu (pierwszy etap formacji zakonnej) przyjętych zostało 410 sióstr – 354 do zgromadzeń czynnych, a 56 do zgromadzeń klauzurowych. W stosunku do roku poprzedniego diecezjalne seminaria duchowne w Polsce odnotowały 10-procentowy spadek liczby powołań do kapłaństwa, również o 10 proc. mniej kandydatek zgłosiło się do zakonów żeńskich, liczba alumnów w seminariach zakonnych spadła natomiast o ok. 4-5 proc.

Idea organizowania nocnych czuwań modlitewnych w intencji powołań w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, zrodziła się jako odpowiedź ojców bernardynów na zachętę Ojca Świętego Jana Pawła II. W Orędziu na 41. Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego w Kościele (02.05.2004 r.) Papież napisał: "Stwierdzam z radością, że w wielu Kościołach partykularnych tworzą się modlitwy o powołania. W wyższych seminariach duchownych i w domach formacji instytutów zakonnych i misyjnych odbywają się spotkania poświęcone modlitwie w tej intencji. Wiele rodzin staje się małymi modlitwy, pomagając młodym odpowiedzieć z odwagą i wielkodusznością na wezwanie Boskiego Mistrza".

„Słowa te zmotywowały nas, aby "wieczernik" modlitwy zaistniał również w sanktuarium kalwaryjskim, tak umiłowanym przez Sługę Bożego” – mówi o. Zefiryn. – Warto przypomnieć, że Jan Paweł II – największy z pielgrzymujących do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej – przybywał tu bardzo często z niedalekich Wadowic: jako dziecko, w młodości, później będąc kapłanem i biskupem krakowskim, a także dwa razy jako papież.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda