Home WiadomościArchiwum 1,5 mln pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej

1,5 mln pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej

Redakcja

Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, zwane też „Polską Jerozolimą”, należy do najważniejszych ośrodków kultu religijnego w Europie. W ubiegłym roku nawiedziło je ponad 1,5 mln pielgrzymów.

Największą liczbę pątników gromadzą odpusty kalwaryjskie: Wielkiego Tygodnia ze słynnym Misterium Męki Pańskiej oraz Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Bożej. Oblicza się, że na Kalwarii modli się wówczas ponad 300 tys. pielgrzymów.

Coraz większą frekwencją cieszą się również tzw. pielgrzymki stanowe. Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów bierze udział w tradycyjnych dorocznych pielgrzymkach organizowanych przez Archidiecezję Krakowską. Należą do nich m.in. Pielgrzymka Rodzin, Chorych, Ruchu Światło-Życie, Parafialnych Klubów Sportowych oraz Duszpasterstwa Trzeźwości.

Obok tradycyjnych pielgrzymek każdego roku pojawiają się nowe. Ich inicjatorami są opiekujący się sanktuarium bernardyni, a także przedstawiciele poszczególnych grup zawodowych. Wystarczy wspomnieć, że w ciągu ostatnich trzech lat swój początek wzięło 5 pielgrzymek, m.in. Rzemieślników, Kupców i Bractwa Kurkowego z terenu Małopolski, Śląska i Podhala, ogólnopolska pielgrzymka Strażników Miejskich a także Myśliwych i Służb Leśnych Regionu Małopolskiego.

Do ciekawych inicjatyw należą również m.in. Pielgrzymka Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej oraz piesza pielgrzymka łącząca dwa papieskie sanktuaria – Łagiewniki i Kalwarię, a także planowana w bieżącym roku, Ogólnopolska Pielgrzymka Motocyklistów, która według zapowiedzi może zgromadzić ok. tysiąca miłośników jednośladów.

Na poziomie zbliżonym do lat ubiegłych obserwuje się ruch pielgrzymkowy w tzw. grupach zorganizowanych (autokarowych). W ubiegłym roku zanotowano ich 4 091, czyli jedynie 44 mniej niż w roku 2007.

Zgodnie z ogólnopolskim trendem obserwuje się nieco zmniejszony ruch pielgrzymkowo-turystyczny z zagranicy. W minionym roku zarejestrowano 14 274 cudzoziemców w 450 grupach. Zwiększyła się jednak liczba reprezentowanych krajów i wzrosła ona z 49 w 2007 roku do 53 w 2008. W minionym roku najwięcej pielgrzymów zarejestrowano ze Słowacji, Włoch, Niemiec, Węgier, Anglii, Francji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych.

Ojcowie bernardyni prowadzą również statystyki osób odwiedzających sanktuarium w sposób wirtualny. Internetową stronę sanktuarium www.kalwaria.eu w roku 2008 obejrzało 347 648 osób, natomiast w 2007 roku – 212 511.

Wielki wpływ na rozwój sanktuarium w ostatnich trzech dekadach miały papieskie pielgrzymki. Dwukrotnie nawiedził je Jan Paweł II (1979 i 2002) oraz Benedykt XVI (2006). Niemałe znaczenie dla popularyzacji tego wyjątkowego ośrodka kultu miało również umieszczenie go na liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO w 1999 roku.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda