194 urodziny Oblatów

100125f.png W liturgiczne święto nawrócenia św. Pawła Apostoła Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej wspominają rocznicę powstania zgromadzenia.
25 stycznia 1816 roku młodzi kapłani Eugeniusz de Mazenod, Henryk Tempier i Augustyn Icard zamieszkali razem w starym pokarmelitańskim klasztorze w Aix-en-Provence, rozpoczynając tym samym wspólnotowe życie. Dzień ten w tradycji oblackiej jest uważany za początek założenia Zgromadzenia.


W 1826 roku Stolca Apostolska zatwierdziła Konstytucje i Reguły Misjonarzy Oblatów. Dziś Zgromadzenie liczy ponad 4 tys. oblatów, którzy głoszą ewangelię w blisko 70 krajach świata. Najwięcej w zgromadzeniu jest Polaków.
Również dziś swoja posługę rozpoczęła nowa Administracja Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Dotychczasowego Prowincjała ojca Teodora Jochema OMI zastąpi ojciec Ryszard Szmydki OMI, który przez kolejne trzy lata będzie pełnił tę funkcje. Odpowiedzialność Prowincjała obejmuje zaangażowanie Zgromadzenia w ramach danej Prowincji. Prowincjał posiada pełną władzę w stosunku do osób, wspólnot i dzieł Prowincji, zgodnie z tym, co jest zapisane w zakonnych Konstytucjach i Regułach.

(dk © Biuro Prasowe OMI 2009)

Za: www.oblaci.pl.