Home WiadomościArchiwum 24. Lądzkie Sympozjum Liturgiczne

24. Lądzkie Sympozjum Liturgiczne

Redakcja

"Rozumna Służba Boża". Pod takim hasłem 17 października odbyło się kolejne już 24. Lądzkie Sympozjum Liturgiczne. Słowo wstępne wygłosił ks. lic. Zbigniew Adamiak, w którym wprowadził wszystkich w tematykę tegorocznego sympozjum.

Uroczystego otwarcia dokonał rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie ks. dr Zenon Klawikowski, który powitał laureatów nagrody im. ks. prof. Adama Duraka, prelegentów, księży kwinkwenistów, przedstawicieli seminariów duchownych, a także wszystkich przybyłych gości.

Kolejnym etapem piątkowego spotkania było wręczenie nagrody im. ks.
prof. Adama Duraka. Przedstawienia głównych idei oraz wręczenia tejże nagrody dokonał ks. prof. Henryk Stawniak. Laureaci, którymi zostali, ks. dr hab.
Bogusław Mikut, kierownik katedry duchowości liturgicznej w KUL-u oraz ks. dr Maciej Maciukiewicz, wykładowca liturgiki w seminarium ełckim, po otrzymaniu nagrody przystąpili do prezentacji własnych dzieł.

Do południa odbyły się dwie konferencje. Pierwszą z nich wygłosił ks. prof. Jacek Nowak. Poświęcona była ona potrzebie prawa liturgicznego.Godne uwagi było zaznaczenie, iż liturgia nie jest rzeczą prywatną, dlatego niezbędne jest prawo, które nadaje kształt całej liturgii. Omówiona została także kwestia rozróżnienia co jest liturgią, a co liturgią nie jest.

Temat drugiej konferencji brzmiał następująco: "Msza święta – między sacrum a profanum". Ks. dr Jan Rusiecki wyjaśnił czym jest przestrzeń sacrum, a czym profanum, by można w nowy sposób spojrzeć na Eucharystię, która stanowi centrum życia religijnego. A że tak naprawdę jest, można było się przekonać o godz. 12:00 kiedy to uczestnicy sympozjum zgromadzili się podczas koncelebrowanej Mszy świętej.

Liturgię upiększył chorał gregoriański w wykonaniu seminaryjnego chóru. Podczas sesji drugiej poruszane były następujące tematy: Prace nad Dyrektorium Służby Liturgicznej oraz  Świadome uczestnictwo we Mszy św. w rycie trydenckim. Po konferencjach przewidziany został czas na pytania skierowane od audytorium. Podsumowania całości i zakończenia obrad dokonał ks. dr Jan Rusiecki.

za: www.salezjanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda