Home WiadomościArchiwum 24 listopada beatyfikacja 188 męczenników

24 listopada beatyfikacja 188 męczenników

Redakcja

24 listopada w Nagasaki do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona grupa 188 męczenników, którzy stracili życie podczas prześladowań w XVII wieku. Pochodzą oni z całej Japonii i wywodzą się z różnych warstw społecznych.

Są wśród nich świeccy i księża, kobiety i dzieci, samuraje, zwykli ludzie oraz osoby niepełnosprawni. Mszy beatyfikacyjnej na tamtejszym stadionie miejskim będzie przewodniczył w imieniu Ojca Świętego były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. José Saraiva Martins.

Dwie najliczniejsze grupy wśród osób, które zostaną wyniesione do chwały ołtarzy to 52 wiernych z Kyoto zamęczonych w 1622 roku i 53 z Yonezawa w Prefekturze Yamagata, zamęczonych w 1629 roku. Ostatnim z grupy 188 osób zamęczonych we wczesnym okresie Edo, był o. Piotr Kibe, jezuita stracony w Asakusa w Tokyo w 1639 roku.

184 z grupy 188 męczenników to osoby świeckie skazane na zesłanie. Rodziny jak i małe wspólnoty ludzi świeckich wspierały się wzajemnie w podtrzymywaniu wiary. Czterech kapłanów męczenników potajemnie wróciło do Japonii, aby służyć wiernym, ukrywając się jednocześnie przed władzami. Byli jak „dobry pasterz”, który jest gotów oddać życie za swoje owce. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1980 r., a zakończył 1 czerwca 2007 r.

Organizatorzy przewidują udział w uroczystościach beatyfikacyjnych ponad trzydziestu tysięcy osób. Zgłaszają się nie tylko katolicy, ale także wyznawcy innych religii, w tym buddyści. We wszystkich kościołach diecezji Nagasaki wierni przygotowują śpiewy, które będą upiększały liturgię. W mieście organizowane są też wystawy poświęcone kulturze chrześcijańskiej. W przeddzień beatyfikacji, 23 listopada w katedrze w Nagasaki wierni zgromadzą się na Mszy św. odprawianej przez kardynała José Saraivę Martinsa. Wszyscy oczekują, iż uroczystości przyczynią się do wzrostu wiary w Boga za przyczyną Niepokalanej Matki oraz umocnią japoński Kościół w obliczu aktualnych wyzwań.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda