30 krzyży misyjnych na uroczystościach świętowojciechowych

wojciech_swiety.png Tradycyjnie podczas obchodów ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie nuncjusz apostolski wręczy krzyże misyjne. W tym roku, w niedzielę 25 kwietnia, przyjmie je 30 osób. Mszy św. odpustowej będzie przewodniczyć prymas Polski abp Henryk Muszyński, a homilię wygłosi abp Kazimierz Nycz.
Pierwsze nieszpory o św. Wojciechu zostaną odprawione w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie w sobotni wieczór, 24 kwietnia, o godz. 19.30. Na zakończenie nabożeństwa metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Henryk Muszyński poświęci stroje dla nowych Braci Towarzystwa Świętego Wojciecha.

Jego członkowie, zwani rycerzami św. Wojciecha, podejmują szereg inicjatyw mających rozsławić imię patrona. Towarzystwo erygował w 1990 r. prymas kard. Józef Glemp.

Po zakończeniu nieszporów z katedry gnieźnieńskiej wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha oraz innych polskich Świętych i Błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim. Tam rozpocznie się całonocne czuwanie przy relikwiach św. Wojciecha.

Główna część obchodów świętowojciechowych odbędzie się w niedzielę, 25 kwietnia. Rozpocznie się procesją, która o godz. 9.20 wyruszy z kościoła pw. św. Michała Archanioła do katedry. O godz. 10.00 na Placu św. Wojciecha w Gnieźnie rozpocznie się uroczysta Msza św. z udziałem Episkopatu Polski i biskupów z zagranicy. Będzie jej przewodniczyć Prymas Polski abp Henryk Muszyński, a homilię wygłosi abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Po Ewangelii Ksiądz Prymas przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a po Komunii św. nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk poświęci i nałoży krzyże misyjne 30-osobowej grupie duchownych i świeckich przygotowujących się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych. Spośród osób, które przygotowywały się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, krzyże misyjne otrzyma ośmiu księży diecezjalnych, jeden zakonnik, cztery siostry zakonne i pięcioro świeckich. Wyjadą oni m.in. do Boliwii, Peru, Sierra Leone, Namibii.

Uroczystość ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, będzie także ogólnopolskim dziękczynieniem za 25 lat posługi biskupiej abp. Henryka Muszyńskiego.

Odpust zakończy się nieszporami sprawowanymi w niedzielę o godz. 16.00 w bazylice Prymasowskiej.

Warto podkreślić, że w katedrze gnieźnieńskiej każdego 23 dnia miesiąca o godz. 12.00 odprawiana jest Msza św. za misjonarzy, o nowe powołania misjonarskie oraz za ofiarodawców Świętowojciechowej Rodziny Misyjnej.

TVP Polonia przeprowadzi transmisję uroczystej Mszy św. ku czci głównego Patrona Polski. Początek transmisji 25 kwietnia o godz. 10.00.

archidiec. gnieźnieńska/CFM/md

Za: Biuro Prasowe KEP.