Home WiadomościArchiwum 30 lat franciszkańskiego ruchu ekologicznego

30 lat franciszkańskiego ruchu ekologicznego

Redakcja
Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA) ma już 30 lat. W minioną sobotę członkowie Ruchu spotkali się w Bukowinie Tatrzańskiej na dniu wspomnień i planowania przyszłości. Był z nimi współzałożyciel organizacji o. Zbigniew Świerczek OFMConv.
Ruch "chce być głosem ekologów w strukturach Kościoła katolickiego oraz chrześcijańskim głosem wśród ekologów" – mówią przedstawiciele organizacji.

 
"REFA patrzy na świat stworzony oczyma Boga. Uczy czynić sobie ziemię poddaną według zamysłu Stwórcy. Broni życia – każdego życia. Nie tylko roślin i zwierząt, jak robią to inne organizacje ekologiczne, ale przede wszystkim człowieka, najważniejszego ze stworzeń" – dodają.

"Dążenie do budowania nowej cywilizacji – cywilizacji miłości obraliśmy za główny cel naszego Ruchu, choć też zaraz jako charakteryzujący nas wyróżnik dodaliśmy ‘poprzez braterskie traktowanie człowieka i przyrody’" – wspomina inny współzałożyciel REFA o. Krzysztof Kukułka.

"To budowanie opiera się na prymacie osoby przed rzeczą, etyki przed techniką, umiłowania tego, aby bardziej być przed dążeniem, aby więcej mieć, miłosierdzia przed sprawiedliwością" – tłumaczy inny z członków Ruchu.

"Jego uczestnicy zawsze akcentowali tzw. ‘małą drogę’, prowadzącą od kształtowania indywidualnych postaw proekologicznych do konkretnych działań. Miało to wyrazić hasło "Ekologia zaczyna się od serca" i znaczek Ruchu, w którego centralnym miejscu znajduje się serce niesione przez duchowego syna św. Franciszka, który poprzez symboliczny zielony liść jest trwale zjednoczony ze światem stworzeń" – czytamy na stronie REFA.

"Idee są super. Nie wyobrażam sobie lepszych" – nie ukrywa zachwytu jeden z najmłodszych stażem członków Ruchu Jan Kocieniewski.

REFA przygotowuje materiały edukacyjne, liturgiczne, kaznodziejskie popularyzujące chrześcijańskie podejście do ekologii. Przygotowuje ekspozycje, materiały multimedialne. Przeprowadza wykłady w szkołach i na uczelniach na temat różnych aspektów ekologii chrześcijańskiej. Organizuje otwarte spotkania o tematyce chrześcijańsko-ekologicznej. Gromadzi dane o inicjatywach ekologicznych.

Wydaje ponadto biuletyn "Zielony Zeszyt REFA". A w nim można przeczytać odpowiedzi na pytania dotyczące ekologii, refleksje o św. Franciszku, zapoznać się z praktycznymi propozycjami do wykorzystania w edukacji.

REFA podejmuje się formacji liderów ruchów katolickich. Prowadzi warsztaty ekologiczne w parkach narodowych bądź krajobrazowych. Organizuje wycieczki, wyprawy przyrodniczo-edukacyjne. Inicjuje spotkania modlitewne w obronie przyrody.

Ruch ma swoją stronę internetową www.refa.franciszkanie.pl. Przewodniczący Ruchu o. Stanisław Jaromi OFMConv dodatkowo prowadzi ekoblog na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ruch tworzą uczniowie, studenci, absolwenci różnych uczelni, nauczyciele, profesorowie, przyrodnicy.

Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu powstał w 1981 roku, dwa lata po ogłoszeniu przez papieża Jana Pawła II św. Franciszka patronem ekologów. Inspiratorem był prof. Zbigniew Wierzbicki z PAN-u.

Z jego inicjatywy klerycy seminariów franciszkańskich w Krakowie i Łodzi, interesujący się tą problematyką, wzięli udział w specjalnych warsztatach ekologicznych w Puszczykówku. Tam zapoznali się m.in. z podstawowymi pojęciami z zakresu ekologii, poznali raport dotyczący sytuacji ekologicznej w Polsce. Tam również zostały zarysowane zasady ideowe i programowe ruchu ekologicznego adresowanego do młodzieży.

W 1984 roku krakowscy franciszkanie poprosili swojego metropolitę o błogosławieństwo dla nowej inicjatywy. Kard. Franciszek Macharski życzył, by Ruch ten "stał się dla wszystkich jednoczącą wspólnotą serc w trosce o każdego człowieka i o przyszłość całej ludzkości na tej ziemi".

Polecił wszystkich, którzy pójdą tą drogą Miłosiernemu Chrystusowi i prosił Świętego Franciszka, by powstające kręgi REFA "stały się oazami miłości, dobroci, pokoju, a nade wszystko świętości".

Dziś kręgi są w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i Legnicy.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda