Home WiadomościArchiwum 6 V: 25-lecie Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie

6 V: 25-lecie Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie

Redakcja
Już od 25 lat Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowuje księży, osoby konsekrowane i świeckich do podjęcia posługi na misjach. Stąd do pracy na misjach wyjechało ponad 800 osób, głównie z Polski, ale także pochodzących z Czech, Słowacji, Ukrainy i Litwy.

6 maja, w środę, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpocznie się sympozjum z okazji 25-lecia Centrum Formacji Misyjnej. O metodach przygotowania misjonarzy we Włoszech opowie ks. Alberto Brignoli, dyrektor Sekcji Ameryki Łacińskiej Centro Unitario Missionario. Z kolei o doświadczeniach formacji misyjnej Kościoła w Polsce powie o. dr Tomasz Szyszka SVD, wykładowca UKSW.

W południe w kościele pokamedulskim przy UKSW jubileuszowej Eucharystii będzie przewodniczył kard. Józef Glemp, prymas Polski, a homilię wygłosi bp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

– Jest to dla nas ważny dzień. Chcemy dokonać pewnego podsumowania tych 25 lat. Choćby myśląc o tych misjonarzach, którzy przez ten ośrodek przeszli. To jest ponad 800 osób, które tutaj przygotowały się do pracy misyjnej – mówi ks. dr Tomasz Atłas, sekretarz Komisji Episkopatu ds. Misji. Jedną z agend komisji misyjnej jest właśnie Centrum Formacji Misyjnej, przygotowujące nowych misjonarzy – fideidonistów i świeckich, a także zakonnych, których zgromadzenia nie dysponują możliwościami tego typu formacji.

– Przygotowanie misjonarzy ma charakter intelektualny i duchowy – podkreśla ks. Jan Wnęk, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej. – Przede wszystkim jest to przyswojenie języka jako narzędzia ewangelizacji i szerszego kontekstu: kultury danego kontynentu lub narodu, współczesnych uwarunkowań społecznych, politycznych, a także kulturowych i plemiennych. Przyszli misjonarze uczą się metod ewangelizacji, inkulturacji, aż po wiadomości bardzo praktyczne np. z medycyny tropikalnej.

Ten powołany 25 lat temu przez Konferencję Episkopatu Polski ośrodek przygotował dotychczas nie tylko misjonarzy z Polski, a także kilka osób z sąsiednich krajów (Czechy, Słowacja, Ukraina, Litwa). Mimo, iż instytuty i struktury formacji misyjnej funkcjonują choćby we Włoszech czy Hiszpanii, to jednak Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie jest jedynym tego typu ośrodkiem w Europie, w którym przygotowanie do posługi misyjnej ma charakter kompleksowy i długotrwały – kurs trwa 9 miesięcy, oraz gdzie tak duży akcent położono na formację duchową we wspólnocie. – By móc być świadkiem Chrystusa, trzeba samemu być świadkiem głębokiej wiary – tłumaczy ks. Jan Wnęk.

Pierwszy kurs przygotowawczy rozpoczął się we wrześniu 1984 r., wzięło w nim udział 30 osób, m.in. ks. Jan Piotrowski, obecny dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. Z racji ograniczeń lokalowych księża mieszkali w warszawskich parafiach. Na przestrzeni 25 lat z jednorodzinnego domu z działką powstał przestrzenny czteropiętrowy dom. Dziś dom formacyjny może co roku przyjmować ok. 50 kandydatów, zapewniając zakwaterowanie wszystkim uczestnikom studium. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje kaplica, biblioteka, sale językowe oraz miejsce do rekreacji. Centrum Formacji Misyjnej stało się również domem dla wszystkich misjonarzy przybywających na urlop, a także miejscem spotkania różnych środowisk misjologicznych i misyjnych w Polsce.

– Jubileusz dwudziestopięciolecia Centrum Formacji Misyjnej jest ważnym wydarzeniem dla Kościoła w Polsce – jest wyrazem jego misyjnego zaangażowania podjętego w duchu soborowej teologii, że Kościół z natury swojej jest misyjny – podkreśla ks. dr Jan Piotrowski. Dodaje, że działalność Centrum w dużej mierze przypadła na pontyfikat Jana Pawła II, który w misyjnej encyklice „Redemptoris missio” mówił o konieczności odpowiedniego przygotowania misjonarzy i misjonarek, zwłaszcza w zakresie duchowości.

Warto podkreślić, że jubileusz 25-lecia Centrum Formacji Misyjnej przypada w tygodniu, w którym Kościół w Polsce przeżywa Tydzień Modlitw o Powołania. – W tych jubileuszowych dniach prośmy ufnie Pana żniwa, aby posłał robotników na żniwo swoje (por. Mt 9, 38). Niech w murach tego domu zawsze będą właściwie rozumiane słowa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” i niech dojrzewają w nim nowe zastępy zwiastunów Ewangelii – życzy dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się 5 maja po południu. Będzie to czas dzielenia się swoimi doświadczeniami z formacji w Centrum Formacji Misyjnej i posługi misyjnej. Misjonarze spędzą też czas w rodzinnej atmosferze przy grillu w ogrodzie CFM. Nie zabraknie wspólnej modlitwy.

(CFM/md © Biuro Prasowe KEP 2009)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda