60 rocznica śmierci ks. biskupa Adolfa Piotra Szelążka

100216g.png Dnia 9 lutego 2010 roku odbyła się uroczysta Msza św. w kościele św. Jakuba w Toruniu w 60. rocznicę śmierci Ordynariusza Diecezji Łuckiej księdza biskupa Adolfa Piotra Szelążka, którego doczesne szczątki spoczywają w krypcie toruńskiego kościoła.
Ksiądz biskup Adolf Piotr Szelążek jest Założycielem Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Kapłan urodzony w 1865 roku w Stoczku Łukowskim, w 1926 roku został biskupem diecezji łuckiej ze stolicą w Łucku na Wołyniu. Troszczył się z oddaniem o powierzoną sobie diecezję – wiernych i duchowieństwo – w sposób godny naśladowania.


W 1945 roku Biskup Łucki został aresztowany przez NKWD. Był przetrzymywany w więzieniu w Kijowie i ostatecznie przymusowo deportowany do Polski. Ostatnie lata życia spędził w Zamku Bierzgłowskim, gdzie w kompleksie dawnej twierdzy krzyżackiej modlił się, pracował i cierpiał, tęskniąc za swoją diecezją.
Honorowym gościem uroczystości był obecny biskup łucki Marcjan Trofimiak, wiceprzewodniczący Konferencji Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy.
 
100216g2.png

Po uroczystej Eucharystii został ogłoszony dekret Ordynariusza Diecezji Toruńskiej biskupa Andrzeja Suskiego, powołujący komisję historyczną w sprawie procesu beatyfikacyjnego biskupa Szelążka.
Po nabożeństwie uroczystości przeniosły się do Diecezjalnego Centrum Kultury Zamek Bierzgłowski, gdzie odbyła się okolicznościowa sesja popularnonaukowa. Prelegentami byli: siostra dr Elżbieta Karwowska, dr Leszek Zyger, dr hab.Waldemar Rozynkowski (członkowie komisji historycznej).
 
100216g3.png

Wydarzeniu sesji naukowej towarzyszyła ceremonia wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Biskup Adolf Piotr Szelążek na Zamku Bierzgłowskim w oczach dzieci". Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego narysowali biskupa Adolfa Piotra podczas wygnania na zamku.
Oprawą wydarzenia był koncert z udziałem poety-pieśniarza Tomasza Kamińskiego.
Na zakończenie uroczystości jubileuszowych została odsłonięta ufundowana przez samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego tablica pamiątkowa, poświęcona zmarłemu w 1950 roku biskupowi łuckiemu Adolfowi Piotrowi Szelążkowi.
 
s. Bogumiła Ptasińska CST