Home WiadomościArchiwum 800-lecie franciszkanów: Kapituła namiotów w Indiach

800-lecie franciszkanów: Kapituła namiotów w Indiach

Redakcja

Blisko 80 franciszkanów uczestniczyło w Kapitule namiotów, która z okazji 800-lecia charyzmatu i reguły zakonu odbyła się w Karukutty w indyjskim stanie Kerala.

Spotykając się na kapitule namiotów, franciszkanie z Indii (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych) odpowiedzieli na propozycję komitetu organizacyjnego Międzynarodowej Kapituły Namiotów, aby w podobnych zgromadzeniach uczestniczyli zakonnicy z poszczególnych krajów. W Polsce takie spotkanie odbędzie się 1 października w Wieliczce.

Kapituła w Indiach odbyła się w Centrum Franciszkańskim w Duchu Asyżu w domu prowincjalnym w Karukutty (Kerala), w dniach 27-29 stycznia br. Spotkanie zgromadziło blisko 80 zakonników z całych Indii, po ślubach wieczystych oraz nowicjuszy.

Gośćmi byli dwaj franciszkanie. Pierwszy to o. Samuel Chetcuti OFMConv z Malty, przełożony prowincji maltańskiej. W 1980 roku zapoczątkował stałą obecność franciszkanów w Indiach. Został uhonorowany uroczystym wspomnieniem oraz specjalnym wyróżnieniem za pionierską pracę w Indiach.

Drugim gościem był o. Peter Damian Massengill OFMConv z Włoch, gwardian klasztoru Świętych Apostołów w Rzymie. Zakonnik przedstawił referat, w którym uwypuklił aktualność w naszych czasach reguły, którą na początku XIII wieku napisał św. Franciszek z Asyżu.

Kapituła namiotów (kapituła rogoziana bądź kapituła szałasów) jest krótkim, nadzwyczajnym spotkaniem franciszkanów. Różni się od kapituły zwyczajnej, zwoływanej co cztery lata w celach sprawozdawczo-wyborczych. Jest to spotkanie braterskie zakonników z całego zakonu, z prowincji bądź kraju. Nazwa pochodzi od pierwszej tego typu kapituły, na której w 1222 roku zgromadzili się wszyscy franciszkanie z Włoch. Z powodu braku odpowiednio dużego pomieszczenia, kilka dni mieszkali w namiotach lub szałasach.

Międzynarodowa Kapituła Namiotów odbędzie się w tym roku w Asyżu i Castelgandolfo (15-18 kwietnia), zgromadzi przedstawicieli kilkudziesięciu tysięcy franciszkanów z trzech gałęzi zakonu (OFMConv, OFM, OFMCap) oraz z Trzeciego Zakonu Regularnego (TOR). Będzie centralnym wydarzeniem światowych obchodów 800-lecia powstania reguły i charyzmatu zakonu franciszkanów.

Samodzielna indyjska prowincja franciszkanów powstała dwa lata temu. Jej klasztory znajdują się w miejscowościach: Aluva (Kerala), Chotty (Kerala), Christianpet (Andhra Predesh), Dondapudi (Andhra Predesh), Karakutty (Kerala), Kattappana, Kottagiri (Tamil Nadu), Nattakkal (Kasargod/Kerala), Puthenchira East (Kerala), Rottikaundanur (Tamil Nadu). Pod koniec 2007 roku zakonnicy otworzyli placówkę misyjną w Sri Lance.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda