Home WiadomościArchiwum 800-lecie Jubileuszu zatwierdzenia Reguły – przygotowania

800-lecie Jubileuszu zatwierdzenia Reguły – przygotowania

Redakcja

Zakonnicy opuszczą klasztory i wyjdą na ulice Krakowa; będzie ich można spotkać wszędzie, nawet na boisku. Będzie to czas wielkiego Franciszkańskiego Jubileuszu.

Rodzina franciszkańska obchodzi w 2009 r. rocznicę 800-lecia ustnego zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyża. Uroczystości będą się odbywać w ciągu całego roku we wszystkich prowincjach franciszkańskich w naszym kraju, a centrum ogólnopolskich obchodów jest Kraków, gdzie uroczystości potrwają od 30 września do 4 października br. i będą się skupiać wokół liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyża przypadającego 4 października.

Przygotowania trwają już od września 2008 roku, kiedy to została powołana grupa odpowiedzialna za obchody, w skład której wchodzi czterech Ministrów Prowincjalnych Zakonów Franciszkańskich, które znajdują się w Krakowie (Franciszkanie, Kapucyni, Bracia Mniejsi Bernardyni i Reformaci) oraz po dwóch braci oddelegowanych z każdej prowincji.

Obchody będą się dokonywać na różnych płaszczyznach: kulturalnej, artystycznej, naukowej, religijnej, ewangelizacyjnej oraz formacyjnej. W tym czasie odbywać się będą Towarzyszyć im będą koncerty, sympozja naukowe, wystawy. W środę, 30 września, synowie świętego Franciszka wraz z braćmi albertynami udadzą się pod krakowskie markety, by kwestować na rzecz ubogich w Krakowie. W czwartek, 1 października, zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia w kościele franciszkanów, której przewodniczyć będzie bp Pacyfik Dydycz OFMCap.

Wieczorem zostanie rozegrany mecz piłkarski: franciszkanie kontra Cracovia, Wisła i Hutnik. W tym dniu odbędzie się także specjalne spotkanie braci – Kapituła Namiotów, w której uczestniczyć będzie gość specjalny, kaznodzieją papieski br. Raniero Cantalamessa OFMCap. W piątek, 2 października, rozpocznie się sympozjum naukowe poświęcone tematyce wkładu franciszkanów w kulturę i życie Krakowa. Centrum obchodów jest sobota,

3 października, o 20.00 na rynku krakowskim zostanie zaprezentowane oratorium "Transitus" o życiu i śmierci św. Franciszka, a po nim "Ogólnopolska noc misyjna". Krakowskie obchody zakończy uroczysta Eucharystia sprawowana w niedzielę, 4 października – uroczystość św. Franciszka z Asyża, przez JE Stanisława Kardynała Dziwisza w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie – Łagiewnikach. Na jej zakończenie pasterz diecezji roześle braci na ewangelizację, która będzie miała miejsce na ulicach miasta Krakowa oraz na rynku, gdzie towarzyszyć im będą występy zespołów franciszkańskich.

Na polskie obchody 800-lecia zostało specjalnie zaprojektowane logo przez jednego z duchowych synów świętego Franciszka – br. Janusza Pałkę, kapucyna.

Obchody Jubileuszu swoim patronatem honorowym objęli: JE Stanisław Kardynał Dziwisz – arcybiskup metropolita krakowski i prof. Jacek Majchrowski – prezydent miasta Krakowa.

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymBiuletynem Informacyjnym Kapucynów w całości poświęconemu przygotowaniom i obchodom Jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Reguły.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda