Home WiadomościArchiwum Abp L. F. Ladaria SJ doktorem honoris causa PWT

Abp L. F. Ladaria SJ doktorem honoris causa PWT

Redakcja
Sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Luis F. Ladaria SJ otrzymał 4 października tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie (PWTW). Hierarcha zajmuje się przede wszystkim teologią Trójcy Świętej i antropologią teologiczną.

 
Na uroczystości w auli Collegium Bobolanum obecni byli metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, wielki kanclerz uczelni oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Dyplom z tytułem doktora hc wręczyli gościowi z Watykanu ks. prof. dr hab. Zbigniew Kubacki SJ – rektor PWTW Sekcji św. Andrzeja Boboli i ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – prorektor PWTW Sekcji św. Jana Chrzciciela. Przypomniał on, że wszelkie tytuły naukowe nadawane w uczelni świadczą o jej żywotności. Dodatkowo doktor honoris causa jest potwierdzeniem, że dana osoba jest dla tej uczelni autorytetem.

Laudację nowego doktora honorowego wygłosił promotor doktoratu honoris causa ks. prof. Józef Kulisz. Przypomniał, że laureat w swojej pracy naukowej posługuje się metodą teologii genetycznej, a w centrum swoich badań stawia człowieka w relacji z Bogiem.

Abp L. Ladaria podziękował za przyznanie mu tytułu, który przynosi mu zaszczyt. Przyznał, że z Polską wiąże go jedynie przywiązanie do Jana Pawła II, dzięki któremu katolikom na całym świecie nasz kraj stał się bliższy. Następnie wygłosił wykład pt. „Tajemnica Boga, tajemnica człowieka", podkreślający, że w doktrynie o Trójcy Świętej znajduje się radosna wieść o naszym zbawieniu.

Luis F. Ladaria Ferrer SJ urodził się 19 kwietnia 1944 r. w Manacor na Majorce w Hiszpanii. Zrobił licencjat z prawa na Uniwersytecie Madryckim. W 1966 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Studiował filozofię na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie i teologię na Wydziale Sankt Georgen we Frankfurcie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 lipca 1973 roku. Doktorat z teologii uzyskał na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie w 1975 roku. Do 1984 roku był profesorem teologii dogmatycznej na Wydziale Teologii swego dawnego uniwersytetu Comillas w Madrycie. Od 1979 jako profesor goszczący wykładał na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a od 1984 roku jako profesor zwyczajny – na Wydziale Teologicznym tegoż uniwersytetu. W latach 1986-94 był wicerektorem Uniwersytetu Gregoriańskiego.

W latach 1992-97 był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej, której od 2004 jest sekretarzem generalnym. W 1995 został konsultorem Kongregacji Nauki Wiary, a 9 lipca 2008 Benedykt XVI mianował go sekretarzem tej dykasterii kurialnej, wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupem tytularnego Tibicy; sakrę nowy arcybiskup przyjął 26 tegoż miesiąca.

Abp Ladaria jest autorem wielu książek i ponad 100 artykułów naukowych. W swojej twórczości naukowej zajmuje się przede wszystkim teologią Trójcy Świętej i antropologią teologiczną.

KAI/wm

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda