Home WiadomościArchiwum Album o Amerykańskiej Częstochowie

Album o Amerykańskiej Częstochowie

Redakcja

Z okazji 700-lecia zatwierdzenia paulińskiego Zakonu ukazał się album o Amerykańskiej Częstochowie w dwóch językach – polskim i angielskim. Opracowanie i wydanie tego dzieła przygotował o. Dominik Libiszewski, paulin posługujący w Amerykańskiej Częstochowie.

„Z jednej strony chcemy umożliwić pielgrzymom z najdalszych zakątków Stanów Zjednoczonych zabranie ze sobą do domu pamiątki, przypominającej o tym, czego doświadczyli i co zobaczyli w Amerykańskiej Częstochowie; z drugiej – pragniemy, by album był widzialnym znakiem jubileuszu naszego Zakonu, który przeżywamy w duchu dziękczynienia, i jednym z obrazów działalności i rozwoju Paulinów na całym świecie” – napisał o. Krzysztof Wieliczko, paulin, prowincjał Amerykańskiej Prowincji Zakonu paulinów.

Słowo wstępne do albumu – o. prowincjał Krzysztof Wieliczko

Historia ta rozpoczyna się w 1951 roku wraz z przybyciem do Stanów Zjednoczonych paulina, Ojca Michała M. Zembrzuskiego. Jego marzeniem było wybudowanie sanktuarium, które stałoby się centrum życia religijnego i kulturalnego. Zanim jednak urzeczywistniła się ta idea, pierwsze nabożeństwa miały miejsce w małej drewnianej kaplicy, poświęconej przez Ojca Stanisława Nowaka w 1955 roku. Dopiero w roku Tysiąclecia Chrztu Polski, 16 października 1966, arcybiskup John Krol dokonał uroczystego poświęcenia nowego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Pokoju; działo się to w obecności prezydenta Stanów Zjednoczonych Lyndona Johnsona, oraz wielu hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce i w Ameryce, z udziałem licznie zgromadzonych pielgrzymów.

Sanktuarium narodowe Matki Bożej Częstochowskiej bardzo szybko stało się wybranym – ulubionym i wyjątkowym – celem rzesz wiernych pielgrzymujących ze wszystkich stron Stanów Zjednoczonych, powszechnie nazywanym Amerykańską Częstochową. Sercem sanktuarium była zawsze Kaplica Matki Bożej. Ale i kościół główny, Droga Krzyżowa czy Dróżki Różańcowe, cmentarz kryjący prochy wielu Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia (wybitnych i zasłużonych w różnych dziedzinach życia publicznego albo zwyczajnych, zapracowanych ludzi, tęskniących do Starego Kraju i jednocześnie kochających Nową Ojczyznę) – wszystkie te miejsca były przez lata źródłem i świadkiem wielu głębokich przeżyć i wzruszeń. Tu Lud Boży, szukający opieki i miłości Matki Bożej, otrzymywał od Niej nie jeden raz dar Jej pomocy oraz niezliczone dowody Jej Matczynego pośrednictwa w modlitwach u tronu Bożego.

Rok 2005, czas Złotego Jubileuszu, był okresem szczególnego podziękowania Matce Boskiej Częstochowskiej za 50 lat Jej obecności w tym sanktuarium. Towarzyszyło mu głębokie przekonanie Jej strażników – paulinów i rzesz wiernych Jej czcicieli, że to Ona sama wybrała i upodobała sobie to miejsce, by rozwijało się na chwałę Bożą i ku pożytkom wiernych. Jubileusz był czasem podsumowania i refleksji nad latami, które minęły, ale jednocześnie spojrzeniem w przyszłość.

W 2008 roku przypada jubileusz 700-lecia zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską w 1308 roku, Zakonu świętego Pawła Pierwszego Pustelnika i nadania mu reguły św. Augustyna. Dla Wspólnoty Paulińskiej, która sprawuje straż nad Czarną Madonną w Ameryce i niezmordowanie posługuje w pielgrzymim duszpasterstwie, jest to szczególne wydarzenie, skłaniające do zadumy nad wielowiekowym dziedzictwem, ale i stojącymi przed nią nowymi wyzwaniami.

Myśl wydania albumu ‘Amerykańska Częstochowa’ łączy te dwa jubileusze. Z jednej strony chcemy umożliwić pielgrzymom z najdalszych zakątków Stanów Zjednoczonych zabranie ze sobą do domu pamiątki, przypominającej o tym, czego doświadczyli i co zobaczyli w Amerykańskiej Częstochowie; z drugiej – pragniemy, by album był widzialnym znakiem jubileuszu naszego Zakonu, który przeżywamy w duchu dziękczynienia, i jednym z obrazów działalności i rozwoju Paulinów na całym świecie.

Składam serdeczne podziękowania Ojcu Dominikowi Libiszewskiemu za wysiłek opracowania i wydania tego dzieła, które przedstawia historię i dzień dzisiejszy Amerykańskiej Częstochowy. Ojcowie Bartłomiej Marciniak i Anzelm Chałupka oraz pani Joanna Glowaty zechcą przyjąć podziękowanie za udostępnienie archiwalnych fotografii.

Wszystkim, którym album Amerykańska Częstochowa pomoże zbliżyć się do tajemnicy obecności Maryi w znaku Jasnogórskiego Obrazu życzę, aby doświadczyli czułej miłości Matki, która nie tylko jest, trwa w tym świętym miejscu, ale przez kolejne dziesięciolecia prowadzi stąd do swojego Syna.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda