Home WiadomościArchiwum Alumni i kapłani z całej Polski w pielgrzymce na Jasną Górę

Alumni i kapłani z całej Polski w pielgrzymce na Jasną Górę

Redakcja
100211a.png W pierwszym półroczu roku 2010 Częstochowa stanie się miejscem dwóch wielkich pielgrzymek związanych z Rokiem Kapłańskim. W sobotę, 17 kwietnia 2010 r. do Częstochowy przyjadą alumni ze wszystkich seminariów duchownych zakonnych i diecezjalnych. Pielgrzymka rozpocznie się w archikatedrze częstochowskiej, skąd alumni przejdą w procesji na Jasną Górę. W pierwszą sobotę maja do Częstochowy przybędzie Ogólnopolska Pielgrzymka Kapłanów Diecezjalnych i Zakonnych.Pielgrzymka kleryków i dzień modlitw o powołania

W sobotę, 17 kwietnia 2010 r. do Częstochowy przyjadą alumni ze wszystkich seminariów duchownych zakonnych i diecezjalnych. Pielgrzymka rozpocznie się w archikatedrze częstochowskiej, skąd alumni przejdą w procesji na Jasną Górę. Centralnym momentem pielgrzymki będzie Msza św. przed Szczytem Jasnogórskim, a na koniec Nieszpory z Aktem Zawierzenia Bogu przez Maryję polskich seminariów, kleryków oraz sprawy nowych powołań kapłańskich i zakonnych. Dzień ten ma być również dniem wielkiej modlitwy Kościoła w Polsce i w archidiecezji częstochowskiej o odwagę dla młodych ludzi w odpowiedzi na głos powołania.

Ogólnopolska Pielgrzymka Kapłanów

Częstochowa stanie się również miejscem centralnych obchodów Roku Kapłańskiego poprzez Ogólnopolską Pielgrzymkę Kapłanów Diecezjalnych i Zakonnych. W pierwszą sobotę maja do Częstochowy są zaproszeni wszyscy polscy biskupi razem ze swoimi kapłanami. Pielgrzymka rozpocznie się od modlitwy w archikatedrze częstochowskiej. W procesji na Jasną Górę, obok relikwii św. Jana Marii Vianney’a, niesione będzie votum polskich kapłanów męczenników, z ziemią z miejsc ich męczeństwa oraz listą kapłanów zamordowanych w obozach koncentracyjnych i w czasach reżimu komunistycznego. Na Jasnej Górze, podczas Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie i zawierzą się Matce Kapłanów. Pielgrzymce ma przewodniczyć kard. Claudio Hummes, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa. Swoje orędzie do polskich kapłanów zapowiedział również Ojciec Święty Benedykt XVI. Dzień pielgrzymki kapłanów na Jasną Górę ma być też w naszych parafiach i wspólnotach dniem modlitwy za kapłanów.

Rok Kapłański w archidiecezji częstochowskiej

Obok tych ważnych i doniosłych wydarzeń ogólnopolskich, również w naszej archidiecezji nie możemy ustawać w modlitwie za kapłanów. Do takiej modlitwy zaproszeni jesteśmy wszyscy, zarówno w naszych osobistych modlitwach jak i poprzez zaangażowanie w różne inicjatywy parafialne i diecezjalne. Częstochowskie Seminarium Duchowne prowadzi Apostolstwo Modlitwy o Powołania do którego w ubiegłym roku wpisało się już blisko 400 osób. Coraz więcej pielgrzymek zatrzymuje się w sanktuarium św. Jana Marii Vianney’a. Pielgrzymowali tam już kapłani z regionu zawierciańskiego, klerycy z seminarium oraz kilka grup parafialnych. Z pewnością warto na najbliższe półrocze zaplanować pielgrzymkę do Mzyk, które dzięki duchowej obecności Proboszcza z Ars staje się skutecznym miejscem modlitwy za kapłanów. Podstawową sprawą jest również ożywienie modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwsze czwartki miesiąca, tak, aby wołanie do Boga za kapłanów i nowe powołania kapłańskie było żarliwe i mocne.
Rok Kapłański się nie skończył i tak jak w życiu, najważniejszy jest dobry finisz, tak niech i w naszej zwiększonej refleksji i modlitwie, ta druga część Roku Kapłańskiego stanie się wielką duchową troską o kapłanów.Ogłoszony prze Ojca Świętego Benedykta XVI Rok Kapłański potrwa do 11 czerwca 2010 r. Przed nami jeszcze kilka miesięcy wielkiej refleksji i modlitwy związanej z tajemnicą kapłaństwa. Nie możemy stracić czy przespać tego czasu. Szczególnie, że najważniejsze wydarzenia Roku Kapłańskiego w naszej archidiecezji są jeszcze przed nami.

Ludzi wierzących nie trzeba przekonywać, jak niezbędnym warunkiem żywotności Kościoła jest posiadanie kapłanów i ich świętość. Wszyscy, którzy choć trochę znają sytuację Kościoła w krajach Europy Zachodniej wiedzą doskonale, że największą bolączką tamtejszych wspólnot jest brak powołań kapłańskich. Nie tak dawno, rzecznik prasowy Episkopatu Francji wyznawał z bólem, że jeśli liczba powołań do kapłaństwa nie wzrośnie to za piętnaście lat trzeba będzie zlikwidować blisko połowę francuskich diecezji. Choć w Polsce nie odczuwamy jeszcze tak wielkiego braku powołań, to nie można ustawać w modlitwie o świętość kapłanów i o nowe powołania kapłańskie. W pierwszym półroczu roku 2010 Częstochowa stanie się miejscem dwóch wielkich pielgrzymek związanych z Rokiem Kapłańskim.

ks. dr Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Arch. Częstochowskiej

 
Informacja w Tygodniu Katolickim ‘Niedziela’, nr 6/2010 r. z 7 lutego

W połowie Roku Kapłańskiego
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda