Home WiadomościArchiwum Apel krajowego duszpasterza honorowych dawców krwi

Apel krajowego duszpasterza honorowych dawców krwi

Redakcja

Z apelem o oddawanie krwi zwrócił się 1 lipca za pośrednictwem KAI ks. płk Zenon Surma CMF, krajowy duszpasterz honorowych dawców krwi. "W Warszawie i w innych miejscach Polski notuje się drastyczne braki krwi" – powiedział w rozmowie z KAI.

– Brakuje zwłaszcza grup ujemnych Rh (-), gdyż tylko ok. 14% ludzi posiada krew takiej grupy – wyjaśnił. Ks. płk Surma dodał, że braki krwi spowodowane są tym, że wielu krwiodawców wyjechało na urlopy. „Ponadto w związku ze wzmożonym ruchem na drogach, a co za tym idzie większą ilością wypadków, wzrasta zapotrzebowanie na ten bezcenny lek, jakim jest krew” – powiedział.

Krajowy duszpasterz krwiodawców zadeklarował, że w przyszłym tygodniu wraz z żołnierzami Centrum Łączności i Informatyki w Zegrzu k. Warszawy, gdzie pełni posługę kapelańską, odda krew. – Jest to wyraz solidarności z chorymi i cierpiącymi na wzór Chrystusa Miłosiernego, Który nigdy nie przechodził obojętnie obok potrzebujących – wyjaśnił.

W rozmowie z KAI Krystyna Szczepaniak z Działu Organizacyjnego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie poinformowała, że szczegółowe informacje nt. możliwości oddania krwi zawarte są na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie www.rckik-warszawa.com.pl.

Krew mogą oddać wszystkie zdrowe osoby w wieku 18 – 65 lat legitymujące się dokumentem tożsamości ze zdjęciem, po spożyciu lekkostrawnego posiłku. Regionalne Centrum zachęca również do oddania krwi w czasie akcji wyjazdowych, których terminy i miejsca wymienione są na stronie internetowej.

W Polsce działa kilkadziesiąt parafialnych, seminaryjnych i klasztornych klubów honorowych dawców krwi. Najstarszym klubem seminaryjnym jest klub działający w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Jednym z najstarszych klubów parafialnych jest klub w Skarszewach (diecezja pelplińska). W większości polskich diecezji powołani zostali duszpasterze honorowych dawców krwi.

Patronem polskich krwiodawców jest św. Maksymilian Maria Kolbe. Dekret w tej sprawie wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 22 maja 1999 r. Od 1997 roku Krajowym Duszpasterzem Honorowych Dawców Krwi, powołanym przez KEP jest ks. płk Zenon Surma, CMF.

za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda