Home WiadomościArchiwum Asyski początek Jubileuszu klariańskiego

Asyski początek Jubileuszu klariańskiego

Redakcja
W Niedzielę Palmową, 17 IV 2011, świat franciszkański rozpoczął Jubileusz 800-lecia Konsekracji św. Klary, a tym samym początku Zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary.
W Asyżu początek świętowania poprzedziła wigilia modlitewna. W katedrze św. Rufina – w czasie pierwszych nieszporów z Niedzieli Palmowej – biskup asyski, Domenico Sorrentino, wręczył palmę jednej z obecnych klarysek.

 
Nawiązał w ten sposób do wydarzenia sprzed ośmiu wieków, kiedy ówczesny biskup asyski, Gwidon, w czasie uroczystości Niedzieli Palmowej wręczył palmę zamyślonej Klarze z Asyżu. Odczytała ona w tym znak do potajemnego opuszczenia domu rodzinnego i udania się do św. Franciszka, który przebywał z braćmi w Porcjunkuli.

Z katedry wyruszyła procesja. Gdy zatrzymała się w Protomonasterze, głównym klasztorze ubogich sióstr, w chórze siostrzanym matka ksieni, s. Chiara Damiana Tiberio OSC, wręczyła biskupowi asyskiemu relikwie św. Klary. Potem procesja z relikwiami dotarła do Porcjunkuli. Tam modlących się przyjął minister generalny całego Zakonu Braci Mniejszych, o. José Rodríguez Carballo, następca św. Franciszka z Asyżu. Relikwie natomiast ustawił na ołtarzu w Porcjunkuli – kościółku Matki Boskiej Anielskiej.

W Porcjunkuli, na znak rozpoczęcia nowego życia święty Biedaczyna ściął Klarze włosy, a ona włożyła suknię przepasaną powrozem, pragnąc odtąd kochać jedynie Jezusa Chrystusa, swojego ukrzyżowanego Pana. Postanowiła, jak Franciszek, iść do swojego uświęcenia drogą miłości i ubóstwa. Szybko dołączyła do niej rodzona siostra – Agnieszka, a potem inne dziewczęta z Asyżu i okolicy. I tak rozpoczął swoje istnienie Zakon Ubogich Sióstr, z czasem nazwany imieniem św. Klary, który dotarł także do Kalisza.

Źródło: Siostry Klaryski

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda