Home WiadomościArchiwum Oblaci NMP – Święty Krzyż: szczątki księcia Jaremy

Oblaci NMP – Święty Krzyż: szczątki księcia Jaremy

Redakcja
Doczesne szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, które spoczywają w krypcie świętokrzyskiego klasztoru przyozdobione zostały w tym tygodniu w pełny strój szlachecki, czapka, żupan, delie (opończę szlachecką) oraz buty.
Zarówno strój szlachecki, jak cały wystrój krypty, stanowią rekwizyty z filmu „Ogniem i Mieczem”.

 
"Zwróciliśmy się do Stowarzyszenie Autorów ZAIKS z Łodzi o udostępnienie Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej rekwizytów, którymi moglibyśmy przyozdobić doczesne szczątki, jak i całą kryptę, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem pielgrzymów i turystów" – poinformował dzisiaj KAI o. Dariusz Malajka OMI, rzecznik świętokrzyskich oblatów.

W trumnie umieszczono także buławę, szablę, pas metalowy oraz krzyżyk. Natomiast w samej krypcie umieszczone zostały: kartusz z herbem, kopie husarskie z proporcami oraz chorągiew.

Krypta grobowa, w której pochowany został m.in. książę Jeremi Wiśniowiecki, po 200 latach w październiku 2007 poświęcona została przez biskupa pomocniczego diecezji sandomierskiej Mariana Zimałka i udostępniona zwiedzającym.

Nowe rekwizyty uzupełniły dotychczasowe – dwa obrazy autorstwa Franciszka Smuglewicza – reprodukcja "Bitwy pod Beresteczkiem" i portret Jeremiego ze słynnej galerii Korybutów w Wiśniowcu, a także militarne eksponaty z epoki, w której żył Wiśniowiecki, w tym włócznię, szpadę i szyszak.

Kryptę w Kaplicy Oleśnickich na Świętym Krzyżu tylko w ciągu jednego roku zwiedza ponad 200 tys. pielgrzymów.

Książę Jeremi Wiśniowiecki (żył w latach 1612 – 1651. Pogromca Kozaków nie został pochowany Wiśniowcu z powodu trwającej wówczas wojny z Kozakami. Zwłoki księcia przewieziono w 1653 r. na Święty Krzyż i pochowane zostały w grobowcu jego krewnych Oleśnickich.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda