Home WiadomościArchiwum Asyż: O ekumenizmie i dialogu międzyreligijnym

Asyż: O ekumenizmie i dialogu międzyreligijnym

Redakcja

Dziesięciu franciszkanów z trzech kontynentów dzieliło się doświadczeniami działań w "Duchu Asyżu". Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Centrum ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego (CEFID) z siedzibą w asyskim klasztorze "Sacro Convento".

Do Asyżu franciszkanie przybyli z Polski, Rumunii, Dani, Włoch, Turcji, Kazachstanu, USA i Brazylii. Polaków reprezentował o. Roman Zioła OFMConv  z Polski, o. Dariusz Wiśniewski OFMConv z Turcji i o. Paweł Blok OFMConv z Kazachstanu.

"Tematem obrad była wymiana doświadczeń w ramach prowadzonego przez nas w wielu krajach świata dialogu międzyreligijnego i spotkań ekumenicznych w ‘Duchu Asyżu’. Zgodnie przyznaliśmy, że powinniśmy dalej być jego propagatorami i stróżami. Ja przedstawiłem pracę Domu Św. Maksymiliana w Gdańsku w kontekście prowadzonych tam projektów międzynarodowych oraz spotkanie i modlitwę o pokój pod nazwą ‘Asyż w Gdańsku’. Zastanawialiśmy się również nad sposobami formacji w naszych prowincjach do dialogu międzyreligijnego" – mówi o. Zioła.

Spotkanie odbywało się w dniach 11-13 listopada br. w asyskiej siedzibie CEFID, uczestniczył w nim wikariusz generalny zakonu o. Jerzy Norel OFMConv z Rzymu. Zorganizował je delegat generalny zakonu ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego o. Silvestro Bejan OFMConv z Rzymu.

Inicjatorem współczesnej idei ekumenizmu i dialogu międzyreligjengo był w zakonie franciszkanów Maltańczyk o. Maksymilian Mizzi OFMConv (1930-2008). Jego działalność promująca miasto św. Franciszka jako uprzywilejowane miejsce ekumenicznych i religijnych spotkań miała duży wpływ na powstanie określenia "Duch Asyżu".

Jako wieloletni dyrektor CEFID utrzymywał stałe kontakty z Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego, Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz z wieloma organizacjami ekumenicznymi we Włoszech i na świecie. W roku 2002 był kandydatem do pokojowej nagrody Nobla.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda