Home WiadomościArchiwum Czechy: Państwo kupuje bibliotekę franciszkanów

Czechy: Państwo kupuje bibliotekę franciszkanów

Redakcja

Czeska Biblioteka Narodowa (CBN) kupi już drugą kolekcję książek pochodzącą z biblioteki zakonnej. Pierwszą sprzedali premonstratensi, właścicielami drugiej są franciszkanie – podał "Codzienny Monitor Praski", 19 listopada br.

W ubiegłym roku rząd czeski kupił zbiór starodruków i manuskryptów z biblioteki zakonu premonstratensów (zwanych też norbertanami), z klasztoru w Tepli (zachodnie Czechy). W tej miejscowości zdeponowano również bibliotekę Zakonu Braci Mniejszych z klasztoru w Cheb, za którą państwo chce zapłacić 42 mln koron.

W 2006 roku CBN kupiła pierwszą część zbiorów przechowywanych w Tepli. Było to 546 inkunabułów i 746 druków datowanych na lata 1501-1550, za 20 mln koron. W ubiegłym roku zakupiono 800 rękopisów, spośród których 20 ma wyjątkową wartość, kwota wyniosła 68 mln koron.

Przez wiele dziesięcioleci państwo zarządzało zbiorami premonstratensów w Tepli, aż do czasu ich powrotu do tej miejscowości w 1991 roku. Zakonnicy odbudowali wówczas klasztor, który przez ostatnie 25 lat był w posiadaniu władz wojskowych. Pieniądze ze sprzedaży dzieł z biblioteki premonstratensi przeznaczyli na kolejne remonty i codzienne utrzymanie zespołu klasztornego.

Taki sam cel przyświeca franciszkanom z Cheb, którzy za pieniądze otrzymane ze sprzedaży dzieł klasztornych chcą przeprowadzić renowację klasztoru.

Cheb to ponad 30-tysięczne, najbardziej na zachód wysunięte miasto w Czechach. Pierwszymi mieszkańcami tych ziem byli Słowianie. Najstarsze źródła pisane dokumentują obecność licznej niemieckiej społeczności w XI wieku. W latach 1179-1188 Fryderyk I Barbarossa zbudował tu zamek, by bronił wschodnich rubieży cesarstwa. Po II wojnie światowej ludność niemiecka została wysiedlona, a miasto przez długie lata pozostawało na wpół opustoszałe.

W listopadzie 1989 roku w Czechosłowacji wybuchła kilkunastodniowa "aksamitna rewolucja", która doprowadziła do obalenia systemu komunistycznego, do transformacji ustrojowej i do podziału państwa na Czechy i Słowację. Demokratyczna Republika Czeska rozpoczęła zwracanie majątku kościelnego i zakonnego prawowitym właścicielom.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda