Home WiadomościArchiwum Audiencja ogólna: być miłością w sercu Kościoła

Audiencja ogólna: być miłością w sercu Kościoła

Redakcja
Nigdy nie studiowała teologii, zmarła w wieku zaledwie 24 lat, a jednak to właśnie ją Benedykt XVI wskazał dziś jako wzór i przewodnika dla teologów. Dzięki jej prostocie Bóg mógł ją bowiem prowadzić do samej głębi swej tajemnicy – powiedział Papież o św. Teresie z Lisieux. Jest ona ostatnim z Doktorów Kościoła, których Benedykt XVI prezentuje w swych środowych katechezach. A zarazem jedną z najbardziej popularnych i lubianych świętych.

 
Nigdy bowiem – jak podkreślił Benedykt XVI – nie przestała pomagać tym, którzy się do niej modlą. Kościół zaś oświeca swą głęboką doktryną dziecięctwa duchowego. Rys biograficzny św. Teresy z Lisieux został przedstawiony również po polsku.

Urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alencon, w Normandii, w rodzinie Ludwika i Zelii Martin, których beatyfikacja miała miejsce w 2008 r. Święta Teresa miała zaledwie cztery lata, kiedy straciła matkę. W wieku 13 lat, w czasie Pasterki, przeżywa swoje „całkowite nawrócenie". Dwa lata później wstępuje do klasztoru karmelitanek w Lisieux, gdzie otrzymuje imię Teresy od Dzieciątka Jezus i od Świętego Oblicza. Odznaczała się pokorą, ewangeliczną prostotą i wielką ufnością do Boga. Tych cnót uczyła powierzone jej nowicjuszki. Swoje życie ofiarowała za zbawienie dusz i za Kościół. Zmarła 30 września 1897 r. W 1925 r. papież Pius XI ogłosił ją świętą, a także patronką misji katolickich. Jan Paweł II nadał jej tytuł Doktora Kościoła.

Benedykt XVI zaznaczył, że św. Teresa żyła w ukryciu karmelitańskiego klasztoru. Zgodnie ze swym pragnieniem była miłością w sercu Kościoła. Stało się o niej głośno, kiedy już po jej śmierci zostały wydane jej zapiski.

„Jest to wspaniała historia miłości, opowiedziana z takim autentyzmem, prostotą i świeżością, że nie można się nią nie zachwycić. Ta miłość ma oblicze i imię. Jest nią Jezus – zaznaczył Papież. – Drodzy przyjaciele, również my powinniśmy wraz ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus móc powtarzać Panu Bogu co dnia, że chcemy żyć z miłości do Niego i innych, uczyć się od świętych kochać prawdziwie i bez reszty. Teresa jest jednym z owych maluczkich z Ewangelii, którzy dają się Bogu prowadzić do samej głębi Jego tajemnicy. Jako taka jest wzorem dla wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy w ludzie Bożym pełnią posługę teologa. Z pokorą i miłością, wiarą i nadzieją Teresa wnika w istotę Pisma Świętego, które ujmuje Misterium Chrystusa. Taka lektura Biblii, która karmi się wiedzą miłości, nie jest sprzeczna z wiedzą akademicką. Wiedza świętych jest bowiem wiedzą najdoskonalszą" – powiedział Benedykt XVI.

kb/rv

Więcej na: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda