Home WiadomościArchiwum Ks. biskup Albin Małysiak CM. 41 lat sakry biskupiej i 70 lat kapłaństwa

Ks. biskup Albin Małysiak CM. 41 lat sakry biskupiej i 70 lat kapłaństwa

Redakcja
Dnia 5 kwietnia 1970 r. w katedrze na Wawelu ks. kard Karol Wojtyła, arcybiskup metropolita krakowski udzielił święceń biskupich ks. Albinowi Małysiakowi CM, którego papież Paweł VI mianował biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej.

 
Natomiast dnia 1 maja br. ks. bp Albin będzie obchodził 70 rocznicę święceń kapłańskich, które przyjął w kościele Księży Misjonarzy w Krakowie na Stradomiu z rąk ks. bpa Stanisława Rosponda. Ten dzień jest dniem beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Czy to zbieg okoliczności? W 2005 roku ks. bp A. Małysiak wydał zbiór swojej korespondencji z Janem Pawłem II, który zatytułował “Służyłem z Janem Pawłem Wielkim”. W każdym z listów przejawia się wielki szacunek i umiłowanie Następcy św. Piotra. Warto przytoczyć kilka zdań, jakimi kończą się listy do Papieża:
 
Z najgłębszą czcią całuję pierścień Piotra i ręce Ojca Świętego.
Z synowską miłością i pokorą całuję ręce Namiestnika Jezusa Chrystusa.
Stale modlę się za mojego tak bardzo drogiego i kochanego Ojca Świętego. Całuję papieskie ręce.
Całuję dłonie Piotra naszych czasów i przesyłam wyrazy mego oddania.
Niech żyje długie lata, w dobrym zdrowiu, Papież-Geniusz.
 
W 1994 r. instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał ks. biskupowi Albinowi tytuł „Sprawiedliwy wśród narodów świata” za to, że w 1943 r., wraz z siostrą Bronisławą Wilemską, szarytką, uratował pięć osób narodowości żydowskiej. Jest on jedynym polskim biskupem odznaczonym tym tytułem.
 
W 2005 r. Rada Miasta Krakowa nadała bp. Albinowi Małysiakowi tytuł Honorowego Obywatela Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa.
 
Ks. bp Albin Małysiak CM jest obecnie najstarszym biskupem w Polsce. Pomimo swojego wieku (urodził się 12 czerwca 1917 r.) jest wciąż aktywny i służy Kościołowi poprzez swoją biskupią posługę.
 
Kuria Księży Misjonarzy (CM)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda