Australia: Relikwia Ks. Bosko nosicielką „zbawienia i błogosławieństw”

Relikwie Ks. Bosko, ponownie wewnątrz statuy z włókien szklanych, przemierzają Australię. Wspólnoty Aborygenów, salezjanie, uczniowie i studenci w tych dniach oddają cześć Świętemu Młodzieży.

 
We wtorek 8 marca, podczas gdy w Indonezji peregrynacja relikwii Ks. Bosko przechowywanych w urnie jeszcze się nie skończyła, w Australii rozpoczęło się itinerarium statuy Ks. Bosko, która zawiera prawe przedramię świętego. Relikwia ta od samego początku stała się obiektem czci i wyrazów szacunku. Społeczność Aborygenów w Australii przekazała specjalne oświadczenie i "grający patyk" – tradycyjny instrument związany z kulturą Aborygenów – przeznaczony do towarzyszenia w podróży figurze: "Ten ‘grający patyk’ to znak przyjęcia i nadziei, że wędrówka relikwii przez różne regiony Australii przyniesie zbawienie i błogosławieństwa" – takie życzenie zawierało oświadczenie, które towarzyszyło temu darowi.

Pierwszym etapem peregrynacji było Chadstone, przedmieście Melbourne, gdzie wspólnota salezjańska z Instytutu i personel szkolny zgromadzili się na modlitwie i refleksji wokół statuy. Niektórzy z członków personelu dali swoje świadectwo, zapoczątkowując bardzo owocny moment dzielenia się tym, w jaki sposób poznanie Ks. Bosko wpłynęło na ich życie.

Wieczorem miało miejsce pierwsze spotkanie publiczne, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz i członkowie lokalnego parlamentu, kapłani i zakonnicy, uczniowie i ich rodzice oraz miejscowa ludność. Ks. John Papworth, dyrektor placówki, odsłonił statuę, a ks. Chris Ford, dyrektor szkoły, zaproponował pewne refleksje na temat duchowości salezjańskiej i Systemu Prewencyjnego Ks. Bosko. Na zakończenie spotkania każdy z obecnych rzucił odrobinę soli do małego piecyka na znak odnowy duchowej.

10 marca, dzień po Środzie Popielcowej, był pozbawiony spotkań z szacunku do charakteru duchowego tego dnia. Zostały odprawione dwie Msze św: jedna dla 1000 uczniów szkolnych i druga – dla wszystkich chętnych, której przewodniczył salezjanin, bp Tim Costelloe, pomocniczy biskup Melbourne.

W niedzielę 13 marca relikwia Ks. Bosko została przyjęta w różnych kościołach miasta, zatrzymując się następnie w kaplicy wielowyznaniowej "Monash University", zarezerwowanej na tę chwilę przez studentów katolickich. Młodzi odmówili różaniec, który prowadził dominikanin, o. Laurie Foote, kapelan akademicki, dołączając do poszczególnych tajemnic refleksje związane z życiem Ks. Bosko. Bp Costelloe przewodniczył Eucharystii, w której wzięło udział przeszło 200 młodych i członków personelu uniwersytetu.   

W swoim kazaniu biskup połączył temat I Niedzieli Wielkiego Postu ze wspaniałomyślnym zaangażowaniem Ks. Bosko na rzecz Kościoła i młodzieży. Odnosząc się do osoby św. Dominika Savio, bp Costelloe podkreślił, że dla Ks. Bosko pokuta polegała na byciu zawsze do dyspozycji innych bez dbania o osobiste korzyści.

Po braterskim wieczorze statua Ks. Bosko została przewieziona do kościoła salezjańskiego "St Margret Mary" w North Brunswick, skąd wyruszy do placówek salezjańskich w północnej i zachodniej części miasta.

ANS – Melbourne

Za: www.infoans.org