Barbados – nowa misja z inspiracji Bożej

Czterej pallotyni: ks. Łukasz Kopaniak SAC, ks. Piotr Kalinowski SAC, ks. Andrzej Rosiak SAC i ks. Artur Zalewski SAC, 22 lipca 2008 r. rozpoczną pracę misyjną na Barbados.

Z tej okazji 16 lipca b. r. odbyła się w kaplicy wspólnotowej w Ząbkach uroczysta Msza św. z udziałem misjonarzy, miejscowej wspólnoty księży i braci, sióstr zakonnych oraz pracowników Pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego. Eucharystii przewodniczył ks. abp Henryk Hoser SAC, a jednym z głównych koncelebransów był ks. Zenon Hanas SAC, Zastępca Przełożonego Generalnego.

Ks. Jerzy Firczyk SAC, Rektor miejscowej wspólnoty, witając dostojnych gości w ząbkowskim Wieczerniku, podkreślił, że przybywają oni do swego domu. Ks. Rektor poprosił o modlitwę i błogosławieństwo dla nowych misjonarzy, udających się za morza, aby tam zakładać nowe pallotyńskie gniazdo. Z okazji niedawno obchodzonych imienin ks. abp Henryk otrzymał wraz z życzeniami piękny kosz kwiatów.

Podczas homilii ksiądz Arcybiskup zwracając się do nowych misjonarzy przypomniał, że Bóg posługuje się często słabymi ludzkimi siłami, po to by ukazała się Jego moc:

"Dzisiaj usłyszeliśmy prawdę, o której często zapominamy, co oznacza suwerenność Boga nad światem. Bóg jest właściwie jedynym Suwerenem godnym tej nazwy, który w pełni posiada wszystkie fakultety i kwalifikacje tego, którego można by nazwać panującym nad stworzeniem. Wyraża to prorok Izajasz w porównaniach bardzo obrazowych i bardzo przemawiających, które z jednej strony ukazują ludzkie siły często przeciwne Bożej woli i przeciwne Jego działaniu i obecności, a z drugiej strony tę suwerenną i stwórczą moc Boga: czy się pyszni siekiera wobec drwala czy się wynosi siekiera ponad tracza? To są właśnie te ubogie ludzkie siły, które próbują kierować swoje wektory i ostrze przeciwko Bogu, który jest większy. I to jest bardzo ważne stwierdzenie wobec sytuacji misjonarza, który staje naprzeciwko tylu trudności, tylu przeszkód i sił przeciwnych, jakby paraliżujących jego misyjne działanie i utrudniających jego misję. Bóg chcąc osiągnąć swoje cele posługuje się słabymi ludzkimi siłami po to, żeby ukazała się Jego moc i dlatego mówi, że to, co zakrył przed mądrymi i roztropnymi objawił prostaczkom, którzy ufni w otrzymane słowo, przyjmują je i wcielają w życie stając się skutecznym narzędziem i jednocześnie świadkami obecności Boga wśród ludzi. To oni są w stanie zrozumieć głęboki zamiar Boży, to oni są w stanie objawić to, co Bóg im objawił."

Na zakończenie Mszy św. przemówił ks. Grzegorz Młodawski Sekretarz ds. Misji podkreślając rolę ks. abpa Hosera jako inspiratora nowej pallotyńskiej placówki misyjnej. Ksiądz Sekretarz przypomniał historię powstawania misji na Antylach i poprosił o wręczenie misjonarzom dekretów i obrazów Matki Bożej Częstochowskiej, która z pewnością będzie wspomagała pracę misjonarzy. Ksiądz Arcybiskup poświęcił obrazy i wspólnie z księdzem Wicegenerałem wręczył je wraz z dekretami misjonarzom, mówiąc do nich:

"Gdy otrzymacie wraz z dekretem te obrazy, niech każde spojrzenie na Nią, zwłaszcza wieczorem, pozwoli wam uświadomić sobie, że dobrze przeżyliście ten dzień, że możecie Jej spojrzeć w oczy."

Po Mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na kolację, podczas której nie zabrakło przemówień dostojnych gości, przypominających dzieje misji pallotyńskich z perspektywy Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Zarządu Generalnego.

Misjonarzom udającym się na Barbados życzymy, aby wpisując się w bogatą historię misyjną polskich pallotynów, owocnie pracowali dla Kościoła w duchu św. Wincentego Pallottiego. W tej intencji w najbliższą niedzielę Ksiądz Prowincjał Józef Lasak SAC będzie sprawował w Ząbkach Eucharystię, podczas której pożegnamy naszych Współbraci.

za: www.pallotyni.pl