Barbados: Początki mowej misji

Mija tydzień od naszego przylotu na Barbados. Przez te siedem dni wydarzyło się tak wiele. W ostatnią niedzielę miała miejsce instalacja nowego proboszcza w parafii św. Dominika. Z chwilą ogłoszenia został nim ks. Łukasz.

Jego wikariuszem ks. Artur. Byliśmy obecni na każdej Mszy św. Począwszy od Mszy wigilijnej w sobotę wieczór o godz. 18:30 poprzez dwie Eucharystie niedzielne o godz. 7:00 i 10:00. Wraz z nami był na każdej Mszy Delegat biskupa, który przedstawiał nas i ogłaszał wchodzącą w życie z chwilą ogłoszenia decyzje biskupa. Kazania głosił nowy proboszcz ks. Łukasz, który nawiązywał do przypadającej na tę niedzielę ewangelii. Mówił, że skarbem, którego szukał, szukaliśmy, skarbem przygotowany dla nas przez Boga, jest ta ziemia, ta parafia i każdy z jej członków, bez względu na to kim jest. Pozostali misjonarze, mieli również okazję na zakończenie Mszy św. zwrócić się do zebranych z kilkoma słowami refleksji. Na wszystkich Mszach św. zgromadziło się ok. 500 osób. W kościele było kilkunastu gości odbywających na wyspie wakacje. Wraz z nami Eucharystię koncelebrowali też ustępujący z parafii Ojcowie Dominikanie którzy będą jeszcze przez kilka dni mieszkać w zabudowaniach parafialnych.

Parafia posiada zorganizowane struktury świeckich. Jest służba liturgiczna, grupa lektorów oraz ministrów, jest Rada parafialna, chór, muzycy. Wiele innych zadań dzielą między siebie różni parafianie. Wraz z przejęciem parafii otrzymaliśmy do dyspozycji używany i już wyeksploatowany samochód parafialny. Środek transportu jest dla nas konieczny, i to nie jeden bo mieszkamy w nowopowstającej dzielnicy wyspy. Co prawda do kościołów nie jest aż tak daleko ale komunikacja między nimi będzie na pewno częsta i musi być zapewniona.

Kościół jest nowy, wybudowany w latach 70 tych. Jest okrągły, dość wysoki, z wolnostojąca wieżą. Ławki dla wiernych są ustawione pod lekkim kątem, tak żeby wszyscy mogli mieć dobrą widoczność ołtarza. Kościół utrzymany jest w tonacji czarno białej. Wokoło jest dużo zieleni, wielki trawnik, parking. Kościół jest wentylowany przez wielkie ażurowe okno-żaluzje, które są na czas nabożeństw w całości składane. Uczestniczący mogą widzieć wtedy szumiące wokoło palmy i piękne kolorowe kwiaty na drzewach i krzakach. Częstymi gośćmi na trawniku przy kościele są małe małpki.

W tygodniu Msza św. jest bardzo wcześnie, o godz. 6:30 Modlitwa zaczynają się przed 6:00 gromadzi się ok. 30 osób. Odmawiany jest Godzina Czytań, Jutrznia, różaniec. Wiele osób spieszy się, aby zdążyć do pracy więc Msze kończymy przed godziną 7:00.

Ks. Piotr formalnie nominowany jako kapelan szkoły i konwentu sióstr urszulanek rozpocznie swoja służbę od jutra. W dużej części będzie to początkowo nauka angielskiego, której podjęła się jedna z sióstr. Tak więc przedpołudnia Piotr będzie spędzał w szkole. Klasztor jest również pięknie położony i nie brak będzie z pewnością czasu na spacer po egzotycznym ogrodzie.

Ks. Łukasz Kopaniak SAC / www.pallotyni.pl