Barecelona bliżej uczniów liceum z Wrocławia

Secesyjne budowle Gaudiego, bliskie nieba sanktuarium Matki Bożej w Montserrat, pełna turystów i emigrantów Barcelona Kolumba były niektórymi miejscami, do których już po raz kolejny dotarli uczniowie liceum salezjańskiego z Wrocławia.

Trwająca w dniach 1 – 8 marca br. międzyszkolna wymiana oraz pełne serdeczności przyjęcie przez szkołę Instituto de Ensenanza Secundaria Pompeu Fabra w Martorell, dały ku temu doskonała okazję.

„Nie chcemy wracać” – to najczęściej powtarzane w drodze powrotnej przez uczniów zdanie najlepiej oddaje atmosferę, wartość oraz znaczenie zorganizowanej wymiany. I tak jak przed jej rozpoczęciem ogromne lęki budził w młodzieży problem komunikacji, tak po okazało się, że warto uczyć się języka angielskiego, bo to służy i pomaga nawiązać nowe, ciekawe znajomości. Bardzo duża inicjatywa i pomysłowość gospodarzy sprawiły, że kultura, sztuka i historia Hiszpanii odtąd stały się polskim uczestnikom zdecydowanie bliższe.

Szczególny wpływ na to miały liczne rozmowy, a przede wszystkim odwiedzenie: Sitges – typowego nadmorskiego kurortu, ciągle powstającej bazyliki Sagrada Familia, centrum oraz nadmorskiej części Barcelony. Trwająca zaledwie kilka dni międzyszkolna wymiana stworzyła wśród młodzieży nowe myślenie, które utwierdziło w przekonaniu, że mimo dużej odległości i odmienności można jednoczyć się i być bliżej siebie w nowej, zjednoczonej Europie.

za: www.salezjanie.pl