Home WiadomościArchiwum Będzie pomnik polskich męczenników w Peru

Będzie pomnik polskich męczenników w Peru

Redakcja

Od kilkunastu lat trwa proces beatyfikacyjny polskich misjonarzy, którzy w 1991 roku zginęli w Peru śmiercią męczeńską w obronie wiary. Jednym z planowanych projektów uczczenia franciszkanów ma być pomnik, który w przyszłym roku ma stanąć na głównym placu peruwiańskiego Pariacoto.

Projekt uczczenia franciszkanów został przedstawiony pod koniec września br. podczas wizyty w Pariacoto Przemysława Marca, ambasadora RP w Peru, Boliwii i Ekwadorze. "Program obejmował posiedzenie rady powiatu, przekazanie ambasadorowi symbolicznych kluczy miasta i występy zespołów ludowych. Ważnym punktem było spotkanie z franciszkanami z Pariacoto oraz nawiedzenie grobu męczenników i miejsca ich śmierci, w obecności delegata prowincjalnego polskich franciszkanów o. Stanisława Olbrychta i burmistrza Artemio Mejia" – relacjonuje o. Jacek Lisowski OFMConv z tamtejszego klasztoru.

Podczas spotkania rozmawiano o budowie pomnika o. Michała i o. Zbigniewa, który miałby stanąć na głównym placu Pariacoto. Jego odsłonięcie wstępnie zaplanowano na przyszłoroczne obchody rocznicy męczeństwa. Autorem projektu pomnika będzie jeden z polskich artystów rzeźbiarzy.

Do Pariacoto, andyjskiego miasteczka leżącego w departamencie Ansach, na północy Peru, polscy misjonarze z krakowskiej prowincji franciszkanów przybyli pod koniec lat 80. XX wieku. O. Zbigniew Strzałkowski OFMConv pracował tam od roku 1988, a o. Michał Tomaszek OFMConv dołączył do niego rok później. Misjonarze łączyli ewangelizację ubogich Indian z działalnością społeczną i charytatywną.

W Pariacoto zbudowali instalacje wodne, kanalizację oraz uruchomili agregat prądotwórczy. Sprowadzili pielęgniarki i lekarzy, by uczyli miejscową ludność profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą. Ich działalność nie spodobała się bojówkarzom z Exercito Guerillero Popular, czyli Ludowego Wojska Partyzanckiego, fanatycznego odłamu maoistowskiego "Świetlistego Szlaku". 9 sierpnia 1991 roku terroryści zabili zakonników na terenie ich parafii.

Franciszkanie zostali pochowani 12 sierpnia 1991 roku w kościele w Pariacoto. W miejscu zbrodni, na przydrożnym murze umieszczono krzyż z imionami misjonarzy i franciszkańskim zawołaniem: "Zbigniew, Miguel, Paz y Bien" – "Zbigniew, Michał, Pokój i Dobro". Od 17 lat przedstawiciele Episkopatu peruwiańskiego i władz państwowych, franciszkanie oraz miejscowa ludność uroczyście obchodzą kolejne rocznice ich męczeńskiej śmierci.

W latach 1996-2002 w peruwiańskiej diecezji Chimbote, na terenie której leży Pariacoto, trwał proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Objęto nim polskich franciszkanów i włoskiego kapłana diecezjalnego ks. Alessandro Dordi’ego, zamordowanego przez terrorystów ze "Świetlistego Szlaku" 25 sierpnia 1991 roku w Santa (na terenie diecezji Chimbote). W 2002 roku dokumentacja została przesłana do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. Obecnie opracowywane jest tzw. "positio", czyli kluczowy dokument procesu beatyfikacyjnego.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda