Home WiadomościArchiwum Konferencja dyrektorów szkół, domów dziecka i oratoriów

Konferencja dyrektorów szkół, domów dziecka i oratoriów

Redakcja

W dniach 17–18 października br. odbywała się w Toruniu III Konferencja Dyrektorów Szkól, Domów Dziecka i Oratoriów prowadzonych przez Zgromadzenie św. Michała Archanioła na terenie Polski.

Organizatorem spotkania był Inspektor ds. Szkolnictwa i Wychowania ks. Leszek Przybylski we współpracy z ks. dyrektorem oratorium toruńskiego Krzysztofem Winiarskim oraz jego pracownikami. Obecny był Przełożony Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Kazimierz Radzik.

Wybór miejsca związany był z obchodami 15-lecia działalności wychowawczej michalickiego Oratorium przy parafii św. Michała Archanioła w Toruniu na Rybakach. Spotkanie dało możliwość doskonałego zapoznania się z dorobkiem kilkunastoletniego funkcjonowania tej placówki. Stała się ona pierwszym miejscem, gdzie w ślad za pojawiającymi się możliwościami i zapotrzebowaniem, michalici podjęli pracę opiekuńczą w formie przyparafialnych zajęć popołudniowych adresowanych do dzieci i młodzieży będących w trudnej sytuacji życiowej.

Uczestnicy spotkania z uznaniem wyrazili się o wszystkich współbraciach, których charyzmatyczna praca na przestrzeni kilkunastu lat sprawiła, że Oratorium jest najbardziej znaczącą, tego typu instytucją w Toruniu i stanowi wizytówkę pracy naszego Zgromadzenia w tym środowisku.

Tematyka tegorocznej konferencji koncentrowała się wokół dwóch zagadnień: dopracowania michalickiego programu wychowania pod nazwą "Podstawy współczesnego michalickiego wychowania" (cz. I) oraz "Michalicki system wychowawczy w praktyce dzisiaj" (cz. II). Charakterystykę zagadnień w tej części przedstawił ks. prof. dr hab. Czesław Kustra CSMA. Drugi blok poruszanych problemów stanowiły tematy dotyczące tożsamości kapłańskiej wobec aktywnego zaangażowania w działalność zewnętrzną.

"Kapłan – duchowny czy manager?" – to temat wystąpienia ks. prof. dra hab. Pawła Bortkiewicza TChr, które dopełnione zostało ciekawą dyskusją na poruszony temat.
Podczas obrad plenarnych uczestnicy konferencji przedłożyli sprawozdania na temat prowadzonych instytucji, dzieląc się problemami i wskazując na owoce pracy i sukcesy w swoich placówkach. Wymieniono także doświadczenia na temat działalności wobec zmieniających się w ciągu mijającego roku przepisów oświatowych, administracyjnych i w pomocy społecznej.

Ojciec Generał podziękował dyrektorom za trud ich pracy, zapewniając, że jest doceniana przez całe Zgromadzenie. W licznych wystąpieniach, po bratersku, podkreślał też potrzebę właściwych proporcji troski zarówno o prawidłowe funkcjonowanie podejmowanych dzieł, jak i osobistą świętość tych, którzy je prowadzą.

Inspektor ds. Szkolnictwa i Wychowania składa podziękowanie ks. dyrektorowi Krzysztofowi Winiarskiemu wraz z pracownikami Oratorium za serdeczne przyjęcie, posiłki a także upominki, którymi zostali obdarowani wszyscy uczestnicy tegorocznego spotkania.

za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda