Home WiadomościArchiwum Trzebinia na szlaku miejsc papieskich ziemi chrzanowskiej

Trzebinia na szlaku miejsc papieskich ziemi chrzanowskiej

Redakcja

W nocy z soboty na niedzielę 18/19 października br. odbyło się ostatnie w tym roku nocne czuwanie fatimskie w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. Połączone one było z poświęceniem kolejnego miejsca na szlaku miejsc papieskich ziemi chrzanowskiej.
Pamiątkowy głaz ustawiony w Trzebini to trzeci – po Mętkowie i Okleśnej k. Alwerni – punkt na szlaku miejsc papieskich ziemi chrzanowskiej.

Na placu przed domem rekolekcyjnym św. Józefa, w którym na przełomie maja i czerwca 1938 r. Karol Wojtyła jako maturzysta uczestniczył w rekolekcjach, został ustawiony obelisk z tablicą pamiątkową zawierającą cytat z homilii Jana Pawła II: "Matka Boża potrzebuje was wszystkich, aby pocieszyć Jezusa, który jest smutny z powodu krzywd, które Mu się wyrządza. Ona potrzebuje waszych modlitw i ofiar za grzeszników" oraz tekst: "Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który jako maturzysta w tym miejscu uczestniczył w rekolekcjach zamkniętych (30.05 – 03.06. 1938 r.) i jako metropolita krakowski wielokrotnie odwiedzał dom rekolekcyjny i sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej polecając się Jego wstawiennictwu u Boga na wieczną pamiątkę wdzięczni parafianie, pielgrzymi i salwatorianie. Trzebinia, 18 października 2008".

Elementem zewnętrznym przypominającym Sługę Bożego, który w 1967 r. prowadził jedno z czuwań fatimskich, jest postawiony obok obelisku krzyż papieski.

Głaz, który stanął na terenie klasztornym w Trzebini, ufundowała Kopalnia i Prażalnia Dolomitów w Chrzanowie. Ma on – podobnie jak czyniły to stelle ustawiane przez Izraelitów w momencie zawierania przymierza z Bogiem czy między ludźmi – przypominać o zobowiązaniach wynikających z nauczania papieskiego. O znaczeniu ustawionego symbolu przypomniał w czasie ceremonii proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebini ks. Jacek Grucela SDS. Opiekę nad pamiątkowym miejscem powierzono młodzieży działającej w Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej.

Poświęcenia obelisku dokonał biskup pomocniczy katowicki Gerard Bernacki. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz lokalnych ze starostą chrzanowskim Janem Szczęśniakiem oraz przedstawiciele Fundacji Szlaki Papieskie z panią prezes w osobie Urszuli Własiuk. Obecni byli przedstawiciele duchowieństwa diecezjalnego oraz współbracia ze wspólnot w Dobroszycach, Krakowie, Nałęczowie i Trzebini. W poświęceniu uczestniczyła również liczna grupa sióstr salwatorianek, które włączyły się później czynnie w przebieg całego październikowego czuwania fatimskiego.

Biskup Gerard Bernacki przewodniczył również uroczystej koncelebrze Mszy świętej w czasie Nocy Fatimskiej. Wygłosił Słowo Boże na Eucharystii o godz. 21.00 oraz podczas procesji przy grocie w parku klasztornym. Ksiądz biskup postanowił podarować sanktuarium fatimskiemu bullę nominacyjną na biskupa pomocniczego katowickiego podpisaną przez Jana Pawła II.

za: www.sds.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda