Home WiadomościArchiwum Benedyktyni: Zmarł O. Jan Bereza OSB

Benedyktyni: Zmarł O. Jan Bereza OSB

Redakcja
W niedzielę w leszczyńskim szpitalu zmarł ojciec Jan Bereza OSB, mnich z Klasztoru Benedyktynów w Lubiniu – twórca centrum medytacji i dialogu międzyreligijnego w lubińskim klasztorze. Autor licznych publikacji na temat medytacji i cyklu programów telewizyjnych pt. ,,Sztuka codziennego życia”. Pogrzeb Ojca Jana odbędzie się w Lubiniu, w czwartek, 24 lutego, o godzinie 13.

 

 
Ojciec Jan (Mirosław) Bereza

Warszawiak z urodzenia i wychowania, benedyktyn z powołania, obywatel świata z wyboru. Z wykształcenia fotograf (technikum), filozof (Akademia Teologii Katolickiej) i teolog (Papieski Wydział Teologiczny w Poznaniu). U legendarnego doktora Leona Cyborana studiował filozofię jogi i był jednym z pierwszych w Polsce uczniów nauczyciela zen Philipa Kappleau. Potem wybrał życie mnicha.
 
Zapomnianą przez kulturę chrześcijańską praktykę medytacyjną praktykował najpierw z gronem przyjaciół i znajomych (pierwsza sesja medytacyjna odbyła się we wrześniu 1988 roku). Dziś jest to część światowego ruchu.
 
Związany był z Benedyktyńską Komisją do Dialogu Międzyreligijnego na płaszczyźnie Monastycznej DIM-MID (Commissions Pour Le Dialogue Interreligieux Monastique – Monastic Interreligious Dialogue Commissions). Przez 10 lat był członkiem Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi.
 
Jest autorem takich książek jak „Sztuka codziennego życia" (Poznań 1997) i programów telewizyjnych o tym samym tytule, poświęconych medytacji i dialogowi międzyreligijnemu (realizował je z Poznańskim Ośrodkiem Telewizyjnym, a pokazał także II program TVP i Telewizja Polonia). Wydał też „Myśli codziennego umysłu" (Poznań 2007). W ubiegłym roku ukazała się ostatnia książka współautorstwa Ojca Jana – ,,Posty i tosty".
 
Współpracował między innymi z takimi czasopismami, jak „Charaktery", ,,Zdrowie psychiczne", „Życie duchowe", „Albo-Albo" ,„Z pomocą" oraz z pismami regionalnymi "Wiadomości Kościańskie", "Panorama Leszczyńska", "ABC." W 1991 r. został laureatem nagrody Wiadomości Kościańskich za całokształt twórczości na rzecz ekumenicznego rozumienia współczesności.
 
Ojciec Jan zmarł w wieku 56 lat.
 
Pogrzeb Ojca Jana odbędzie się w Lubiniu, w czwartek, 24 lutego, o godzinie 13.
 
Źródło: koscian.net

Za: www.tyniec.benedyktyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda